Serenad - Zülfü Livaneli
Zülfü Livaneli; tarih, edebiyat, felsefe ve müzik bilgisinin yanında müthiş bir kurgu yeteneği olduğunu da kanıtladı. Seranad, son günlerde hep top listelerindeydi. Ben de popülerizme kurban giderek kitabı okumaya karar verdim. Üç gün gibi kısa denecek bir sürede kitabı bitirdim. Öncelikle kitabın konusundan bahsedeyim.
*
Olaylar, Maya adlı bir üniversite personelinin ağzından anlatıyor. Amerika'dan gelen Maximilian Wagner adlı profesörle tanışmasının ardından başına gelen olayları, Nazi Almanyası, Yahudilerin çektikleri zorluklar, Maximilian Wagner ile kavuşamadığı yahudi eşi Nadia'nın ilginç hayatını konu  ediyor. Kitabı okuduktan sonra Mavi Alay, Scurla Raporu , Struma Gemisi ve Yahudi Soykırımı ile ilgili bilinmedik yeni şeyler öğreniyorsunuz. Yahudi Soykırımı sebebiyle Türkiye'ye gelen bir çok profesörden bahsediyor mesela. Burada eğitim sistemimize büyük katkıları olan kişileri tanıtıyor. Mesela benim en çok ilgimi çeken bilim adamı, "Erich Auerbach" oldu. Kitapta Mimesis adlı eserinden bahsediyor. Son derece önemli bir eser olduğunu söylüyor. Açıkçası okuma isteği uyanıyor insanda...
*
Ufak tefek eleştirilerim de yok değil. Mesela Örgü, yer yer arap saçına dönüyor. Maximilan Wagner'in hikayesinin anlatıldığı bir bölümden birden uçakta yazı yazdığı bölüme atlıyor. Bu da bir anlık duraksamaya sebep oluyor. Son bölümü de biraz ilginç buldum. Kitabı hızlı bir şekilde bir an önce sonlandırmaya çalışmış. Son bölümleri son derece yüzeysel işlemiş. Bir çok merak edilen detayı atlamış. Bir de ufak bir açığını yakaladım. Maya ile Max'ın Pera Palas'ta aynı yatakta yattıklarını otel personelleri nereden biliyordu? Bu hata Maya'nın hayatını çok ciddi bir şekilde etkiledi. İstanbul Üniversitesi'nde rektörün odasında sorgulandığı sırada Black Sea Motel'de yaşadığı şeylere bir kılıf bulabiliyor; lakin genel sekreterin Pera Palastaki olayla ilgili sorduğu sorular karşısında afallıyor. Bu küçük hata işinden olmasına neden oluyor.

Kitapta dikkate alınması gereken bir takım mesajlar da mevcut. Mesela ;

"Birkaç gün önce, Kerem'in babasıyla dışarı çıktığı ender pazar günlerinden birinde bilgisayarını açtım. Nelerle ilgilendiğini görmek istedim ve dehşet verici bir dünyayla karşılaştım, Ergenlik çağında bir erkek çocuğuna sunulan ne kadar çok porno film olduğunu görüp hayretten hayrete düştüm. Bu filmlerin hepsinde kadın korkunç bir aşağılamaya uğruyor, erkeğe hizmet etmek için bedeni hırpalanıyordu."

Zülfü Livaneli, Savaşın kötülüğünden bahsediyor. Devlet terörü, evlilik hayatı, toplumsal ilişkiler gibi bir çok konudaki düşüncesini, Maya aracılığıyla bizlerle paylaşıyor. Serenad, gerçekten zamanınıza değecek ve size çok şey katacak bir eser. 

3 yorum:

  1. kesinlikle okunması gereken bir kitaptı.bilmediğim bircok bilgiyi bu kitap sayesinde farkettim.ayrıca anlatılanları kitap bitince hemen arastırdm cok degisik bilgilere ulasıyor insan.onca yıl bihaber yasamısız olanlardan........sır gibi saklanmıs yasananlar.....

    YanıtlaSil
  2. kesinlikle okunması gereken bir kitp.Kitabi okuduktan sonra icinde geçen herşeyi araştırmak istiyorsunuz

    YanıtlaSil
  3. beğendiğim ve blogumda paylaştığım bir kitap.. ilginizi çekerse bana da beklerim...

    YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.