Aşkın Gözyaşları / Tebrizli Şems - Sinan Yağmur

Aşkın Gözyaşları / Tebrizli Şems - Sinan Yağmur 
Mevlana hakkında, Şems hakkında en doğru bilgileri bulabileceğimiz nadide bir kitap. Akıcı ve anlaşılır üslubuyla herkesin okuyabileceği bir eser. 
Kitabı okurken hoşuma giden yerleri not ettim. Onu da bu başlık altında paylaşmak istedim.

"Hoca dediğin hem öğrencin olmalı hem öğretmenin. Dostun olmalı, sırdaşın olmalı. Hoca dediğin gönüldaşın olmalı. "Ben söyleyeyim sen dinle" dememeli. Söylemeden anlamalı. Hoca dediğin hâldaş olmalı. Vaaz verir gibi konuşmamalı. Gönlüne ipotek koymamalı. Bazen hamur etmeli mânayı. Bir kelime söylemeli ki ciltlerce kitaplardaki mânayı akıtmalı. Damlada deryayı sunmalı hoca dediğin. Arayan olmalı, aranılan olmalı. Hoca dediğin adayan olmalı kendini. Ezber-bozan olmalı. Ketumluğa boğmamalı."

- Sen Allah'ı nelerde görüyorsun?
- Güzellerin yüzü ayna gibidir. Ben Allah'ı o aynada görüyorum.

"Aşk kitapta olsa ne olurdu. Aşkı kitaplardan öğrenemezsin, satırlarına sığmayacak kadar bal kahrıdır o, gel anlatayım sana aşkı. Önce yak kitapları. Aşkı âşıklarda arama. Aşk, âşığın aynası değildir, bu nedenle körler çarşısında ayna satılmaz. Aşk kelime değil ki deftere kaydedesin, aşk paragrafları talan eder."

"Beni bu şekilde yaratan Allah ile doğrudan doğruya konuşmadıkça ve sorduğum sorulara cevap almadıkça benim yemek veya uyku ile ne işim var? Bu âlemde körü körüne yemek yiyip içmek için mi geldim? O'na neden geldiğimi ve nereye gideceğimi sormalıyım; ancak ondan sonra yemek yiyip uyuyabilirim."

"Çoğu zaman aç kalır nefsimle alay ederdim. Nefsime neler yapmadım neler. Bazen bir ağaç dalında sabahlardım, bazen bir kaya üzerine uzanır uyurdum.  Çoğunlukla da gittiğim yerlerin gasilhanesinde tabutun içine girer sabah ezanları ile camiye geçerdim."

"İçimdeki çığlıklar adımlarından öndeydi daima."

- Nedir bunlar?
- Hint kumaşları.
- Nereden geldi?
- Sultandan hediye, bir elbise diktirsek ya Şems.
Gülerek dedim ki :
- Çaputlar çivi olur batar tenime, bunları fakirlere dağıt.

"Allah'tan başka hiçbir âşık ve hiçbir sevgili yoktur."

"Ey derviş! Sanmayasın ki Adem bir buğday tanesi yediği için cennetten alındı. Allah onu dışarı çıkarmak istedi. O her hangi bir emri ihlâl etmedi. Allah'ın emirleri ihlâl edilmekten beri kaldı. Yarın Allah büyük günah işlemiş binlerce insanı cennete alacaktır. O, bir isyan eyleminden dolayı Adem'i cennetten kovar mı? Adem'in düşüşü, aşkın yüzünde hicaptır. Alemin kendisi bir hicaptır; dolayısıyla onda bulunan her şey de öyledir."

"Aşk, her şeydeki iyiyi ve güzeli görebilmektir. Her şeye ibret nazarıyla bakıp ders alabilmek, Allah'ın her konudaki lütuf ve cömertliğini görebilmek, ihsan ettiği her şeye şükredebilmektir."

"Allah, kalpleri ölmüş olanların duasını kabul etmez."

"Şeytanın düşmanınız olduğunu iddia ediyor; fakat ona itaat ediyorsunuz."

"Ölümün herkese geldiğini biliyor; fakat ona hiçbir hazırlıkta bulunmuyorsunuz."

"Bütün din kardeşlerinizin kusurlarını görüyor; fakat kendi kusurlarınızı görmüyorsunuz."

"Suskun ve anlaşılmaz insanlarla karşılaştığında, onlara düşüncelerini açma. Alıngan ve bencil insanlarla karşılaştığında, sözlerine dikkat et."

"İyiliğinizi de gizleyin tıpkı kötülüklerinizi gizlediğiniz gibi."

"Allah'a kavuşmak isteyeni Allah da sever."

"Öz çocuğunu yiyen bir dev anadır dünya."
-
Şimdilik aldığım notlar bu kadar. Bu serinin ikinci kitabı olan " Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana " yı da okuduğum zaman tekrar karşınızda olacağım. 
Son olarak söyleyeceğim şu, kesinlikle zamanınıza değecek, çok dolu bir kitap. Bitirdiğiniz zaman algınızda ve birikiminizde değişmeler olacak. Bunu hissedeceksiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.