Mavi Kuş - Mustafa Kutlu

Kitap : Mavi Kuş
Yazar : Mustafa Kutlu
Tür : Hikaye
Konu : Uzun bir yolculuk ve bu yolculukta yaşanılanlar.
Yayın : Dergah Yayınları
Sayfa : 211
Fiyatı : 9 TL - D&R


Olaylar, genel olarak Mavi Kuş adlı bir otobüste geçiyor. Otobüsü sürücüsü Deli Kenan, onun sünepe muavini Seyfi. Bunlardan başka ; arabada bir İngiliz çift, bir doktor, bir öğretmen, onun mutsuz karısı, bir suçlu ve ona yol boyunca eşlik eden iki jandarma, bir ağa, bir kahya, ortağını öldüren bir kuyumcu ve otobüsün üstünde kaçak yolculuk eden bir velet. Tabi bir kaç tane daha figür var. Pek fazla söz sahibi olmadıkları için yazma gereği duymadım.
*
Yolcular, istasyona yetişmek için Deli Kenan'ın sürdüğü Mavi Kuş adlı otobüse biniyorlar.Yolda başlarına ilginç ilginç şeyler geliyor... Teker patlıyor, araba dereye saplanıp kalıyor ve daha bir çok olaylar gelişiyor. Olaylar silsilesi 200 sayfa boyunca bu şekilde devam ediyor. Kitabı okurken bu yaşananların gerçek olduğunu düşünüyorsunuz. Ama maalesef ki geriye kalan 6 sayfa, bütün o hevesinizi kaçırmaya yetiyor. Kitap bittiğinde anlıyorsunuz ki yaşanan onca şey, bir film senaryosundan ibaretmiş. 
*
Mustafa Kutlu, pat diye film setine bağlamış olayı. Hani klasik film sonları olur ya, aynen öyle! Bir sürü olay yaşanır, atraksiyon olur. Bir bakarsın ki kahramanımız rüya görüyordur. Mustafa Kutlu, beyaz perdedeki bu klişeyi edebiyata çok başarılı bir şekilde uyarlamış! Başarılı da olmuş sanırım.

"Tam bu sırada yüksek bir ses "STOP" diye bağırır. Işıklar yanar. Meydandaki sahnenin bir film seti olduğu anlaşılır. "

Bu paragrafı okuyunca gerçekten de hayattan soğudum. 2 saattir Mustafa Kutlu'nun kulağını çınlatıyorum. (Ziyafetten aç dönen yetimler gibi kaldık. Bir daha böle şeyler yapma! Güzelce bağla olayları lütfen!)
*
Olumsuz yorumlarımın yanında olumlu yorumlarım da olacak. Hakkını yememek lazım. Karakter tahlilleri muhteşem mesela. Duru bir dili var. Müthiş bir akıcılık hakim. Sonuna kadar ilmek ilmek işlemiş kitabı. 
*
Mustafa Kutlu'yu aslında şimdiye kadar okumam gerekirdi. Neredeyse kitaplarına en çok rastladığım yazar  Ama maalesef ki geç tanışmış olduk. Allah dostluğumuzu daim etsin :)
-günceleme: sonradan okuduğum kitapları: arka kapak yazıları, chef.-

Yazımı kitaptan yaptığım bir alıntıyla bitirmek istiyorum. 

"Delikanlı, öğretmen olup taşraya tayin edilmiş Kızla sevişip evlenmişler.
Kırmızı kiremitli, bacasından beyaz dumanlar tüten bir mutlu yuva hayal etmişler.
Oğlan bu hayali süslemiş.
Taşrada bir köy. Olsun. Vatan borcu bu.
Hem ne güzel köyler var. Bir ormanın eteğinde, yanından pırıl pırıl bir dere geçiyor, derede alabalıklar.
Öğrenciler baharda ellerinde papatya, gelincik demetleri bizi karşılar. Köylüler süt getirir, yumurta getirir. Biz el ele verir çalışırız; yurda yararlı insanlar yetiştiririz."-Mavi Kuş'un derede kaldığı sahne-. Kitaptaki tasviri güzel resimlemişler.

Kitap hakkında detaylı bilgi için şu makaleyi okuyabilirsiniz: http://www.yagmurdergisi.com.tr/archives/konu/mustafa-kutlunun-hikayeciligi-mavi-kusun-sirri

6 yorum:

 1. Ben de yorumunuzu okurken bir nevi sizin kitapta düştüğünüz duruma düştüm. Ne kadar ilginç bir kitap derken sırf sonunun o şekilde bağlanması kitaptan bir anda soğuttu beni. Dediğiniz gibi keşke böyle bir son olmasaymış.

  YanıtlaSil
 2. @BeyazKitaplık gerçekten de sonu kötü bitti. Yazar, böyle bir şeye neden kalkıştı bilemiyorum.

  YanıtlaSil
 3. eleştiriyi yapan da arkadaşın da belirttiği gibi : http://www.yagmurdergisi.com.tr/archives/konu/mustafa-kutlunun-hikayeciligi-mavi-kusun-sirri adlı adres hikayenin sonu ile ilgili soru işaretlerni aklınızdan silecektir...

  YanıtlaSil
 4. okumayı tavsıye edıyormusunuz pekı ?

  YanıtlaSil
 5. Kesinlikle... Okunması gereken, fevkalade bir eser. Tavsiye ederiz..

  YanıtlaSil
 6. ya ben sonunu anlamadım tamm herşey sahne falan ama o en son vurlma olayı aflan gerçk mi sahne mi anlayamadm

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.