Otuz Beş Yaş - Cahit Sıtkı Tarancı



Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

Der Cahit Sıtkı Tarancı...

Bu güzel dizelerle başlamak istedim yazıma. Kitaplığımı kurcalarken dikkatimi çekti. Adeta sıranın kendisine geldiğini haykırıyordu. Ben de bu yakarışlarını dikkate alarak eseri okumaya karar verdim... Aslında epeydir okumayı düşündüğüm bir eserdi. Ancak yeterli zaman olmadığı için sürekli erteliyordum...
*
Aslında şiir kitaplarını, düz yazı okur gibi okumak pek de doğru değil.. Her bir sayfaya, her bir şiire ayrı bir ilgi, ayrı bir motivasyon gerekiyor. Şiirleri kavrama açısından bu çok önemli. Bir şiirle 10 dakika uğraştığım oldu doğru çözümlemeyi yapabilmek için... Kavramakta zorlandığım, hatta haddime olmasa da beğenmediğim şiirler oldu. Ancak bu şekilde didinerek Cahit Sıtkı'yı kavrayabildim... Bu yazıda Biraz Cahit Sıtkı'dan biraz şiirlerinden ve biraz da kitabından söz edeceğim.
*

Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910 yılında Diyarbakır'da doğmuştur. İlkokulu Diyarbakır'da, ortaokulu İstanbul'da bulunan Saint Joseph'te, liseyi ise Galatasaray Lise'sinde okumuştur. Şiir merakı, lise yıllarında başlamıştır. Ve ilk şiirlerini yine lise yıllarında yazmıştır. İleriki yıllarda, Cumhuriyet Halk Partisi Şiir Yarışmasında "Otuz Beş Yaş" adlı şiiriyle birincilik kazanmıştır.
*
Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiiri hakkında da şunlar söylenebilir : Şiirlerinde arı bir dil kullanılmış. Sade ve akıcı bir üslubu var. Ayrıca dizelerinde; eşya, gece, akşam, doğa tasvirleri, kuş, bahar, çiçekler ve ölüm'e dair imgeler bulunuyor. Hocalarımız, şimdiye kadar Cahit Sıtkı Tarancı'yı, ölümden korkan şair olarak tanıttılar. Bu kitabı okuyunca yeni bir şeyler daha eklemiş oldum. Aynı zamanda eşyalarına düşkün, doğayı seven ve yalnızlık korkusu olan bir şair... 

"Ölümden korkuyor." diyenlerin elini güçlendirici bir şiir buldum. 

Hızla geç kalabalık caddeden,
Şoför milletine güven olmaz.
Çabucak sapıver sokağına,
Akşam karanlığı tekin değil.
Durma, çal evinin kapısını,
Taş düşebilir komşu duvardan.
Ben geliyorum demez ki ölüm
Kaza, belâ adım başınadır
Kişi evde gerek akşamları,
Ölürse helâlleşerek ölür.

Otuz Beş Yaş - Cahit Sıtkı Tarancı - Can Yayınları Sf: 151

Kitap, 8 bölümden oluşuyor : Şiir Üstüne, Öncekiler, Ömrümde Sükut, Aradakiler, Otuz Beş Yaş, Düşten Güzel, Sonrakiler ve Çeviri Şiirler. Bu 8 bölümde hoşuma giden yaklaşık 23 şiir var. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.