Palyaço Şiir'i Turgut Uyar'a Ait Değildir.

Can Yücel, Mevlana, Şems, Yunus Emre, Necip Fazıl vb. bir çok değerin, kendilerine ait olmayan sözleri, aforizmaları, şiirleri işitmiştik. Bu furyaya bir isim daha katılmış bulunuyor. Turgut Uyar. 
Bugün bir şiirinin daha uydurma olduğunu öğrendik. Turgut Uyar'a ait olduğu sanılan "Palyaço" şiiri, aslında Turgut Uyar imzası taşımıyor. 
Bu konuda hassas olalım. İnternet çöplüğüne bu denli büyük yazarları alet etmeyelim. 
*
ikinci yeni'yi kaynak göstererek yazıyı aynen aktarıyorum :


"Uzun süredir internette Turgut Uyar imzası ile dolaşımda olan ve radyo programlarından televizyonlara kadar bir çok yerde okunan bir şiir ‘’Palyaço’’ şiiri. Şiir birikimine güvendiğim bir çok arkadaşım ve hatta bir çok şair sosyal paylaşım sitelerinde bu şiirden alıntılar yaparak paylaştı şiiri. Sayfa olarak biz bile birkaç defa paylaştık bu şiiri, hatta neden bu kadar popülerleştirildiği ile ilgili serzenişte bile bulunduk. Biliyorduk, Büyük Saat’te yoktu bu şiir, ama kitaplarına girmemiş şiirlerden de olabilirdi ya da dergilerde unutulmuş bir şiir. Böyle düşünüyordum çünkü, karakteristik bir Turgut Uyar şiiri gibi duruyordu ilk bakışta. Daha önce şaire ait olmadığı ile ilgili bir şeyler duymuş olsamda o an için önemsememiştim. Bugün sayfa takipçilerinden bir kişi şaire ait mi sizce diye soruncaya kadar öylece bekledim hep. Ve bugün şairin oğlu ile iletişime geçerek sordum bu önemli soruyu. Palyaço şiiri Turgut Uyar’ın bir şiiri miydi yoksa İnternette bir çok şairimizin isminin kullanıldığı uydurma şiirlerden miydi? Soruyu sorduktan sonra şiiri tekrar tekrar okudum, uzun uzun baktım şiire. Dikkatlice okunup incelendiğinde Turgut Uyar şiirine az çok hakim birinin şaire ait olmayacağını anlayabileceği bir şiirdi aslında Palyaço şiiri. Beklediğim yanıt birkaç saat sonra şairin oğlu Hayri Uyar’dan geldi. Evet, şaire ait değildi bu şiir. Sosyal paylaşım sitelerinde belki milyon kere paylaşılan, rodyo ve televizyonlarda ünlü sanatçılarca okunan, sevdiğimiz bir çok şairin bile sitelerinde hayranlıkla paylaştığı bu şiir Turgut Uyar’ın kaleminden çıkmış bir şiir değildi. Şaire ve şiire saygı amaçlı sayfamızdan bir çok kere yaptığımız düzeltme işini bu kez kendimizi de düzelterek yapıyoruz. İnternette Turgut Uyar imzalı ile dolaşan Palyaço şiiri Turgut Uyar’a ait değildir. Şiiri yazan arkadaşı da merak ederek buradan bu düzeltme ve duyuruyu yapıyor ve şiiri okumayanlar için şairi meçhul bu şiiri paylaşıyoruz;"


PALYAÇO

kaç kişiyi öldürdüm düşlerimde
kaç kilo çekerdi yalnızlık
kaç kere ezildim altında
yaz yağmurlarının

belki de palyaçolar ağlardı pazartesi sabahları
her sirk geldiğinde ağlamaklı olurduk
hep ağlamaklı olurduk gülünecek halimize

kim sevmezdi çiçekleri filan
”ben sevmezdim” dedim, “yalan” dedi

bunu palyaço söyledi,
palyaço söyledi ben yazdım
yazdım, yazmasam ağlayacaktım

herkes ağlarmış biraz, ben de ağladım
sırf bu yüzden mi ağladım
alçaklık gibi bir şey oldu bu biraz

biraz birazdım her şeyden
dün biraz sinirlenmiştim mesela
yarın bir kadını seveceğim biraz
biraz biraz kör oldum bügünlerde

ama rakı kadehlerini boşaltmayın
eksilmesin hiçbir şey
hiçbir şeyden dahi olsa
kalsın biraz
*
umursamıyorum yılgınlığımı filan
çünkü sessizce yaşanmalı her şey
bir devrim sesszce olmalı mesela
ve her sözcüğüne inanmalı bir palyaçonun

bir palyaço neden yalan söylesin ki
ben palyaço olsaydım söylemezdim
marangoz olsaydım da söylemezdim
ben insan olsaydım yalan söylemezdim!

hem nereden çıkardınız palyaçonun yalnızlığını
kaç kilo çeker ki bir palyaço
hem neden yüzüme vuruyorsunuz
bir çirkin ördek yavrusu olduğumu

gocunmam ki ben, ben gocunmam
bir palyaço ne kara gocunmazsa
o kadar, o kadar gocunmam işte

rakı doldurun! eksilmesin
*
bitmedi, yazacağım daha
yazmazsam ağlayacağım çünkü
alçakça olacak biraz

hem biz o zaman kimdik ki, nerelere giderdik
her sokakta biraz daha eksilirdik
bilirdim, geceleri puslu puslu olurdu bazen
bazen birisi fısıldarmış gibi olurdu
”duyamadım”, derdim, “tekrar et!”
sessizliğe bürünürdü o vakit her şey
sokaklar daha bir puslu
palyaçolar daha bir ağlamaklı olurdu
ve ben daha bir alçak olurdum
ağlardım biraz

hem sen kimsin, çekiştirme diyorum
hatta kuyruğuma basma diyorum
acıyor, tırmalarım,-
diyorum

kahrol, kahrol!
diyorum
*
geçen gün yüzüme rastladım bir ilan panosunda
korktum birden, kusacak gibi oldum
”olur öyle” dedi palyaço,
”herkes alçaktır biraz”
”otur ulan!” dedim, bağırdım ona
ben bazen bağırırım biraz

”rakı doldur!” dedim, “eksilmesin!”
ben bazen eksilirim biraz
aslında hepimiz eksilirmişiz biraz
bunu sonradan öğrendim

ben aslında her şeyi sonradan öğrendim
herkes herkesi sonradan öğrenirmiş
bunu da sonradan öğrendim

örneğin;

geçen gün bir kadınla seviştim
biraz değil çok seviştim

ya işte öyle palyaço
diyorum ki,
bunu da yeni öğrendim
sevişmek de eksilmekmiş biraz
*
kim sevmezdi ki kuş ötüşlerini filan
”ben sevmezdim” dedim, “yalan”
dedi
bunu palyaço söyledi
palyaço söyledi, ben yazdım
yazmasam, alçak olacaktım
hem ben roman da yazdım biraz

bazen diyorum ki, palyaço,
sen olmasan ben ne yaparım
alçakça eksilirim belki biraz
her yağmur yağışında yerindi dibine girerim
hiçbir kadının kasıklarını öpemem belki
ya da unuturum sonradan öğrendiklerimi

biraz biraz anlıyorum ki,
yüzler eller, o terli vücutlar filan
her şey plastikmiş biraz
*
haydi sirtaki yapalım palyaço
rakı doldur, yine eksildik biraz.

12 yorum:

 1. Şiirin kime ait olduğunun ne önemi var? önemli olan bize ne hissettirdiği. Bana Turgut Uyar sana Can Yücel. vs.

  YanıtlaSil
 2. Ne hissettirdiği velhasıl önemlidir, ancak burada edebi bir şahsiyetten bahsediyoruz. Yazmadığı bir şiiri, ona mâl etmek son derece yanlış olur.

  YanıtlaSil
 3. Şairleri yok saymalıyız şiir okuyana aittir. yoksa nasıl şiir olur?

  YanıtlaSil
 4. Şairleri asla yok sayamayız. Mısralar büyüsünü kaybeder. Tabi herkes farklı mânâlar çıkarabilir. Ama şair faktörü de önem arz eder.

  YanıtlaSil
 5. şairin kime ait olduğu elbette önemli. bir maçta bile gol olduğunda kim attı acaba diye merak ediyoruz. aynı hassasiyeti şiirden nasıl esirgeriz. şairine haksızlık olmaz mı?

  YanıtlaSil
 6. Şairler olmasaydı o şiirleri okuyamazdık ama şiiri okurken şair göz önünde koyar isek ne şiir kalır ne hüzün her şey bir oyuna döner.

  YanıtlaSil
 7. palyaçoyu turgut uyarla sevmedim ne fark ederki ha ali ha turgut ha hasan hangi mimar eserinin önüne geçmek istesindiki, hiçbir baba yapmaz bu kötülüğü evladına...

  YanıtlaSil
 8. Şiir mükemmel.. Turgut Uyar'a ait sanıyorduk değilmiş ama, her kim yazdıysa çok değerli bir şairmiş gerçekten, umarım bu müthiş şiirin beraberinde daha başka eserleri de vardır ve kendi imzası ile paylaşır.

  YanıtlaSil
 9. Her şiir okuyuşumda önce kendimi sonra şairi düşlerim. Kendini hangi durumlarda hissettiğine dair bir duygu depreşimi yaşıyorum bu sayede. Ve bu oldukça güzel bir hissiyat. Sonuç olarak; şair önemlidir en az okuyan kadar..

  YanıtlaSil
 10. Bu şii,r Turgut uyar'a aittir. Oğlu şiirin kmime ait olduğu konusunda kaynak olamaz. Şunu iyi biliniz ki pek çok şai,r bazı şiirlerini eserlerine almamıştır. Turgut uyar bu şiirde kendisi omuştur, diğer şiirleriyle kısmen zıtlık teşkil eden bu şiiri de eserleri arasına almamıştır, zira şair turugut uyar değil, gerçek turgut uyar vardır bu şiirde, şiiri yazdıktan sonra bu şiire kıyamamış olmalı ki bu şiiri muhtemelen yakınında bulunan bir dostuna vermiş ve ona ne ypması gerektiğini söylemiştir, o da şiiri la edri olarak sunmuştur.hatta bir kaynaktada anlatılıyor bu durum

  YanıtlaSil
 11. bu şiir turgut uyar'a ait şiirdir elimde kanıt var mı yok, ancak turgut uyara aittir diyenlerin de elinde kanıt yok, kanıt olarak oğluna sorulmuş, oda babamın değil demiş

  yine kanıt olarak şairin hiç bir eserinde yer almıyormuş bu şiir ama ben iki kanıtı da çürütüyorum....

  -oğlu bu mesele için kanıt olamaz, zira babasının her an yanında olmadığı gibi babasının her yaptığıyla da ilgili bilgisi yoktur kızı bile eskiden kalma resimleri yayınlarken çoğu kişiyi ve resmi nerde ve nasıl çekildiğini hatırlamazken oğlunun bu şiiri babam yazdı ya da yazmadı demesi kesin bir kanıt teşkil etmez.onun bilgisi dahilinde olmayan bir olay olabilir ki her insanın bırakın ailesinden kendinden bile sakladığı meseleler vardır ki hele söz konusu olan bir şairse...

  http://hturgut.uyar.info/

  -yine şu iyi bilinmektedir ki pek çok şair yazdığı şiirlerin bir kısmını eserlerine almamıştır, turgut uyarın hiç bir eserinde bu şiirin olmaması şiirin ona ait olmadığını göstermez.

  eğer bunlar kanıtsa buda benim kanıtım...

  muhtemelen bu şiiri turgut uyar yazmıştır, ancak bu şiirde şair turgut uyar yoktur. turgut uyarın alter egosu vardır, ve bu şiir asıl turgut uyara daha yakındır. yunusun dediği gibi bir ben vardır benden içeri... içte bu şiir turgut uyarın alter egosudur, muhtemelen bu şiiri turgut uyar yazmış ancak bu şiirdeki turgut uyar, turgut uyarın bilinmesini istemediği bir başka turgut uyardır, üstelik o muhteşem duygulu şiirleiyle de kısmen zıtlık ta göstermektedir mesala göğe bakalımdaki masumiyet bu şiirde yoktur... o da bu şiiri yazdıktan sonra şiire kıyamamış olmalı ki ya sohbet ya işret ya da zahmet arkadaşlarından, dostlarından birine bu şiiri emanet etmiş ve zamanı gelince laedri şeklinde ortaya çıkarmasını tembih etmiştir, ve şiir bu şekilde kamuoyu tarafından bilinir hale gelmiştir. eğer turgut uyarı tanıyorsam, o bir şairse ve empati yeteneğiniz varsa bu böyle olmuştur...bir takım duyarlılıklarla bu durumu inkar etmenin anlamı yok şiir turgut uyara aittir....

  YanıtlaSil
 12. Şiir İsmail Sadri'nin bir şiiridir ve şiire uydurma diyerek sadece haksızlık yapmış oluyorsunuz✋

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.