Korkuyu Beklerken - Oğuz Atay


Oğuz Atay, Karakterlerinin iç dünyasını çok gerçekçi bir şekilde betimliyor. Bazı kısımlarda sıkça hikayeye müdahale ediyor. Hikayelere müdahale etmesi, öykünün büyüsünü biraz azaltıyor açıkçası. Onun dışında psikoloji tahlilleri harika... Karakterlerin içinde bulunduğu durumu çok güzel tasvir ediyor. Seçtiği karakterler, hep aciz, acınılacak insanlar. Hepsi hayattan soyutlanmış yalnız kişiler. 

En sevdiğim öyküler, "Beyaz Mantolu Adam" ve "Bir Mektup" oldu. Özellikle "Bir Mektup"ta müthiş detaylar yakalamış... Beyaz Mantolu Adam'a ayrı bir parantez açmak lazım. Hikayenin sonu çok gizemli bitiyor. Beyaz Mantolu Adam, kitabın sonunda artık bazı şeylerden yoruluyor ve sonsuz özgürlüğe doğru yol alıyor. Sonuç olarak hoş üslubu olan, güzel bir hikaye kitabıydı... Biraz kapalılık söz konusu olsa da Oğuz Atay'la tanışmaya değer...

3 yorum:

 1. Tutunamayanlar'ı okuyup, çok beğenmiştim. Aldığınız notların neredeyse hepsine katılıyorum, Tutunamayanlar'da da 1,3 ve 4. maddeler aynı şekilde geçerliydi. Korkuyu Beklerken'ini öykü kitabı olduğunu bilmiyordum, bir an önce alıp okumak lazım.

  YanıtlaSil
 2. Benim de Tutunamayanları okumam gerek. Aslında onla başlamalıydım..

  YanıtlaSil
 3. "Ben buradayım okuyucum,sen neredesin" gibi bir bitişi Atay yapar dedirtir. Öykü sıralaması zaten buna yönelik yapılmış hissi veriyor,altın vuruşu yapıyor bu sözle diğerleriyle ısınma yaptırdıktan sonra.

  Yıldız Ecevit'in "BEN BURADAYIM" kitabına da bakmakta fayda var Atay'ı anlamak adına.

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.