Şah ve Sultan - İskender Pala

İskender Pala - Şah & Sultan

Biraz geç oldu ama, sonunda okumak bana da nasip oldu. Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaptı. Gerçekten çok doyurucu ve sürükleyici bir eser. Kitap bittiğinde Sultan Selim dönemiyle ilgili, Çaldıran Savaşı, Şah İsmail ve o günün sosyal, siyasal vaziyeti hakkında bir çok bilgi ediniyorsunuz. Kesinlikle okunması gereken bir eser. 
*
Taçlı'ya ayrı bir parantez açmak lazım. Gerçekten güzelliğini merak ettim. 4 erkeğin bir kızı sevmesinde vardır bir keramet. Acaba anlattığı kadar güzel biri miydi?...
*
Kamber Can'a da yer yer acıyor insan.. Hadım edilmesi oldukça kötü bir olay... Hayatı boyunca o acıyla yaşıyor... Kamber Can, en sonunda neden hadım edildiğini anlıyor.. Yıldız kesesinden bir not çıkıyor. Bu da Kamber Can'ı mahvediyor..

Kitapta en çok hoşuma giden bölüm buydu :
"Tebdil-i kıyafetle Koskoca Şah’ın sarayına bir derviş kılığında giren Sultan hoşsohbetiyle kendinden hoşnut eder Şah’ı. Satrançtaki başarısıyla dervişin ününü duyan Şah, onu müsabakaya davet eder. Şairliklerini konuşturarak oyunu oynarlar. Etraflarındaki emirlerin de dahil olduğu şairane atışmalar devam eder. Bu esnada Şah’ın emirlerinden biri, derviş kılığındakinin Sultan olduğunu ferasetiyle anlar. “ Oturuyor iki han, arada olmasın kan” diyerek Sultan’ı tehdit eder. Sultan’da nükteyi anlar biraz tedirgin olsa da, bozuntuya vermez aynı kafiyeyle rüşvetini sunar: “Ya Bağdat’a vali, ya Mısır’a sultan.”  yavuz oldukça zeki biri.. anında böyle bir karşılık vermek her babayiğitin hakkı değil...
*
İskender Pala, sonunu gayet güzel bağlamış. Kamber Can'ın, Nahçivan'dan gelen Tebrizli Selil'le Taçlı'nın mezarında sohbet etmesi oldukça güzel detaylar veriyor. Kitabı bitiren şu söz çok etkileyiciydi..
"selil, tebrizli selil...

2 yorum:

  1. bende çok beğenerek okumuştum...

    YanıtlaSil
  2. bende şuan okuyorum, umarım bahsettiğiniz gibi beğenirim.
    sevgiler.

    YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.