Aşk Ayetleri/Ayat Ayat Cinta - Hanung Bramantyo

Endonezya - 2008

'' Nazik kalpli bir adama...
Uzun zamandır acıdan başka birşey tatmadım.
Acı çekerek kararmıştım.
Allah'tan başka kalbimde kimse yoktu.
Ama sen nurunla geldin.
Sana yakın olmak istiyorum.
...öptüğün bir alnım...
sildiğin gözyaşlarım olsun istiyorum...
Her zaman senin nurunun özlemini duyan birinden. ''
*
Filmin ve kitabın kahramanı Fahri'ye yazılan bir aşk mektubuyla başladım ki yazıma, içiniz ısınsın. Fahri; Endonezyalı, Mısır'da El Ezher'de eğitim gören, son derece kibar, yakışıklı, edepli ve en önemlisi imanlı bir gençtir. Evlenme yaşının gelip çatmasıyla çevresindeki kızlardan aşk mektupları, teklifler ve imalarla dolu günler geçirmeye başlar. Ama onun aradığı Allah'ın kendisi için seçtiği "ruh eşidir". Biri türk, biri Endonezyalı ve ikisi Mısırlı olan dört kızın arasında kalıyor. Bunlardan biri hristiyan olan arkadaşı Maria...
Farkettirmese de Maria, İslam'a Fahri'yle ısınan bir kızdır.
Maria, bütün hikayeyi değiştiren karakter ayrıca...
*
İslam'da evlilik, aşk ilişkilerini ele alan ve Müslüman bir kız olarak benim bile "bu kadarıda fazla!" dediğim fedakarlığın işlendiği bir film...
Habiburrahman El Shirazy'nin çok satan romanından beyaz perdeye uyarlandığını öğrendiğimde gayet şaşırdım. Çünkü böyle bir hikayeyi filmden önce okumak isterdim. Kesinlikle daha etkili olurdu.
Filmin ismini tesadüfen üyesi olduğum yegane bir İslami forum sitesinde duydum. Herkes o kadar etkilendiğini söyleyince izledim. Garip bir şekilde ikinci izleyişimde ağladım, birinci de tık yoktu :) Bazı ayrıntılarını gereksiz bulsam da İslam'ı anlamak adına güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum.
*
Yorumlarıma gelince, bence yukarıda da yazdığım gibi bazı ayrıntılar gereksiz... Mesela ben Nurul adındaki kızın varlığını gayet gereksiz buldum. Zaten herkes Fahri'nin edebine hayran... Sonuçta bir etkisi olmayanların ayrıntılarının öne çıkması saçma oluyor.
Ama bazılarını da çok ince fikirli şeyler olduğunu düşünüyorum. Mesela Fahri'nin ruh arkadaşı olarak bulduğu ve sevdiği Ayşe'nin (ki kendisi Türk) bu kadar alttan alıp, fedakarlıkta bulunmasının sebepleri çok içtendi.
Karnındaki bebek, eşinin kurtulması, bir gayrimüslimin hidayeti ve yaşaması için, kendisini feda etti.
Hem de eşini bu kişiyle paylaşmak zorunda kalacağını bile bile...
"Hepimiz için..." demesi, zaten herşeyi açıklıyor.
*
Fedakarlık sebeplerinin sonuçlarını size fısıldayayım ki, siz de benim gibi şok olun.
Fahri, aşk mektubuna cevap vermediği bir kızın (ki bu mektup en başta paylaştığım mektuptu) sadece reddedildiği için tecavüz iftirasına uğrar. Ve bunun cezası idamdır. Filmi izleyince anlayacaksınız ki Fahri'nin masum olduğunu kanıtlayabilecek tek şahit Maria'dır. Fakat o, Fahri'nin evlendiğini duyunca intihar etmiştir. Hastane yatmaktadır, uyanamıyordur. Bu yüzden Fahri'nin masumiyeti kanıtlanamıyordur.
*
Ayşe ise hamiledir ve kocasının masum olduğundan zerre şüphesi yoktur. Bu sınavda biri feda olacaktır, o da kendisidir.
Eşinin kurtulması için Maria'nın uyanması gerekir. Bunun içinde Fahri'nin Maria'ya gitmesi...
Fahri , hastanede ikinci eşi Maria'yla evlenir. Maria uyanır, Fahri ikinci eşinin şahitliğiyle iftiradan kurtulur. Eşini paylaşmak zorunda kalan Ayşe, Türkiye'ye gitmek istese de izin vermezler.
Ayşe doğuma gittiği gün, Maria'nın gizli kalmış hastalığı ortaya çıkar.
*
Ve son sahne...
Biri ölüm döşeğinde, diğeri sağında olan iki eşiyle Maria'nın isteğiyle ilk namazlarını kılarlar.
Namaz bittiğinde Maria yaşamıyordur.
-
Son repliklerden :
 • "Ayşe... Fahri... Ben sizden özür diliyorum. Galiba sahip olmakla, ruh eşi olmak aynı şey değilmiş"

Filmin başı da sonu da Mısır ve Nil'in ruh eşi olduklarını söylemeleriyle başlıyor...
Ve Fahri, ruh eşi Ayşe'yle Nil'ine yürüyor...

Benim bu filmden anladığım yegane şey : Aşk, biraz da fedakarlıktır.
Filme notum : 9/ 10
İzlemek isteyenler Youtube'dan tek linkle izleyebilirler. Alt yazılısını bulmak mümkün.

Filmle ilgili bazı yorumlar:(kaynak)
İslam öyle değil diyen bir film!

Habibullah El Shirazi’nin meşhur romanının filmi Sevgi Ayetleri. Yönetmenliğini Hanung Bramantyo’nun yaptığı bir Endonezya filmi..
-
Sevgi Ayetleri 11 Eylül sonrasındaki süreçte İslam’a ve Müslümanlara yönelik haksız iddialara İslam’ın gerçek yüzünü anlatma iddiasıyla karşılık vermek isteyen bir film.
-
Fakir bir ailenin çocuğu olan Endonezyalı bir gencin(Fahri) kazandığı bursla geldiği Mısır’ın El Ezher üniversitesinde başarılarıyla çevresindeki bayanların ilgisini çekmesi ve onların paylaşamadığı biri haline gelmesi anlatılıyor filmde.
-
Mısırda yaşayan Müslüman ve Hıristiyan ailelerin kızlarının yanında Amerikalı ve Almanyalı kadınların ilgisi de Fahri’nin üzerinde.Fahri ise bu durumu sadece Telakki derslerinin hocası ve bir anlamda şeyhi olan kişiyle paylaşmaktadır.
-
Fahri’nin ağzından olayların cereyan edişine göre İslam’da flörtün uygun olmadığı, yabancılara karşı ülkelerine iyi amaçlar için geldikleri takdirde hiçbir zarar verilmemesi gerektiği, mazlumlara ne şart altında olursa olsun yardım edilmesi gerektiği vurgulanıyor filmin muhtelif sahnelerinde. 

-
Güncel bir Yusuf Masalı

Almanya vatandaşı olan Müslüman zengin bir ailenin kızıyla, kendi isteğiyle evlenen Fahri’nin, kendisine ilgi duyan diğer bayanların kıskançlıklarına yenik düşerek bir anda tecavüz iftirasıyla Fahri’yi hapse düşürmeleri ve Fahri’nin Mısır hapishanesinde geçirdiği zamanın Hz. Yusuf kıssasına benzetilmiş olması oldukça başarılı. Fahri’nin idam cezası ile yargılanırken hapishanedeki geçen günleri ve elde ettiği her şeyi bir anda kaybetmiş olması onun birçok şeyi yeniden daha derinlikli düşünmesini sağlar. An gelir namaz kılacaktır ama namaza nasıl başlayacağını bilemez çünkü unutmuştur. İslam’ın kadına verdiği değer Filmde İslam’ın kadına bakış açısı birkaç yönüyle vurgulanıyor. İslam’da kadının alçaltılmadığı ona cennetin ayakları altına serileceğinin müjdelendiği belirtiliyor. Aile içi şiddete İslam’da kolay kolay izin verilmediği sadece çok aşırı itaatsizlik durumlarında olabileceği anlatıldığı gibi bu yolu sürekli gereksiz yere kullananların da kendilerinin İslam’la alakasının olmadığı filmde izleyiciye fark ettirilmekte. Çok eşli evlilikler mevzuu filmde mecburiyet hali olduğunda ve eş olacak kişinin İslam’la müşerref olma ihtimali göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor ancak birkaç replikte de geçtiği üzere “Eşler arası adaleti sağlamak imkânsızdır ancak siz adil olmaya çalışırsanız Allah size yardım eder” deniliyor.

13 yorum:

 1. Yazıyı taslaklarda görünce izlemeye karar verdim :)
  -
  İyi ki de izlemişim... Gerçekten bir çok ders çıkardım... Harika bir konuya değinmiş... Ülkemizde doğru anlaşılmamış bir kavram olan " Evlilikten " bahsediyor... Evliliğin basit aşk oyunlarıyla değil de fedakarlıkla ilerleyeceğini anlatıyor...
  -
  Fahri, kesinlikle örnek alınması gereken bir karakter. Hem başarılı hem dindar... Ayrıca sağlam bir karaktere sahip... Eşi Ayşe'de adeta onun için biçilmiş kaftan...
  -
  Nurul'u ben de gereksiz buluyorum.. Keşke halka o kadar da geniş olmasaydı... Maria ve Ayşe yeterliydi film için :)
  -
  Ve Arap Sinemasının da kayde değer bir sinema olduğu bilinmeli. Salt avrupa yönlü bakmamak gerekir...
  -
  Bu harika yazın için teşekkür ederiz Leyli Can...

  YanıtlaSil
 2. Maria intihar etmiyor.. Nurul`a tecavüz eden şahıs ve adamları tarafından arabayla çarpılıp hastanelik edilmiyor mu? Zaten ağır bir depresyonun içerisindeydi bu olayla birlikte komaya girmişti.. Yani bu şekilde değil miydi?

  YanıtlaSil
 3. Ayni fikirde olmamiza cok sevindim gercekten.
  Yazimi begenmeniz de ayrica beni cok mutlu etti.
  Allah Ayse'leri ve Fahri'leri bulmayi, Ayse ve Fahri olmayi nasip etsin.

  YanıtlaSil
 4. @ Nesvunema bulmak

  Evet, ufak bir yanlislik yaptigimin bende farkina yeni vardim. Cok tesekkurler uyardiginiz icin.

  YanıtlaSil
 5. Bu arada tecavuz edilen kisi Noura degil miydi?

  YanıtlaSil
 6. Rica ederim.. Acaba bakarken dikkatimden mi kaçtı diye sordum :)
  Sanırım Noura idi ama tekrar bir bakmam lazım ;)

  YanıtlaSil
 7. filme link de verilmiş öyleyse kaçmaz izlemeli!

  YanıtlaSil
 8. bende arkadaşım neşvünema sayesinde izledim ve çok beğendim
  sizi takibe aldım

  YanıtlaSil
 9. @Nesvunema bulmak.. Evet, ben baktim, Noura'ymis :)
  @Syhn Kesinlikle ! :)
  @Seyyah Gul .. Ne guzel vesileler ve ne guzel bir tepki. Tesekkur ederiz.

  YanıtlaSil
 10. selamün aleyküm harika bir filmdi izlediğim günden beri etkisindeyim tüm evli ve bekarların izlemesini öneririm bu oluşuma emeği geçenlerden Allah razı olsun.

  YanıtlaSil
 11. "Benim bu filmden anladığım yegane şey : Aşk, biraz da fedakarlıktır." demişsiniz Rahime hanım...

  Bende size diyorum ki " Aşk için bir/az mı fedâkarlık yapmak gerekir?" En iyisi siz filmi birkez daha izleyin, bakın Aşk için nasıl fedâ / kârlık yapıyorlar...

  YanıtlaSil
 12. kitabı Türkiye'de nerde bulabilirim biliyor musunuz?

  YanıtlaSil
 13. haarika bir film çok etkilendimm ve bende yeniden düşündüm...

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.