Bu Böyledir - Mustafa Kutlu

 


Hikayeciliğin parlayan yıldızı Mustafa Kutlu Beyefendiyle dostluğumuz, daha öncelere dayanır. Kendileriyle Mavi Kuş adlı eseriyle tanışmıştık. İlk tanışmamızda üslubu hakkında bir takım izlenimler edinmiştim. Çok kıvrak, akıcı ve yaratıcı bir tarza sahipti. Her cümlesi, hayattan özümsenmiş imgelerle doluydu. Kendisinden memnun kalmış olmalıyım ki tekrar bir buluşma daha gerçekleştirdim.
*   
Bu Böyledir'de sırasıyla: Bu Böyledir, Bahtımın Yıldızı, Süleyman'ın Seçimi, Red Cephesi, Manifatura, Kahkaha Çiçeği, Su Sesi ve Son adlı hikayeler yer alıyor. Bu hikayelerin baş kahramanı Süleyman adlı bir şahıs. Kitabın konusu hakkında net bir şey söyleyebilmem mümkün değil ama, köy hayatı çerçevesinde bir takım olaylar işleniyor. Aslında Mustafa Kutlu, bir çok eserinde köy hayatını sayfalarına taşıyor. Orhan Kemal'den sonra, kır yaşamının yeni temsilcisi Mustafa Kutlu olarak gösterilebilir. O kadar hakim ki konulara, kır felsefesini bilen-bilmeyen her kesimden insana başarıyla yansıtıyor.
*
Aralarında en çok hoşuma giden öykü, Son'du. Bu hikayede, bir ailenin lunapark'ta yaşadığı kısır döngüyü anlatıyor. Aile ne yaparsa yapsın bu lunaparktan çıkamıyor. Hatta lunapark'ta aynı kaderi paylaşan insanlarla tanışıyorlar. Son adlı öyküyü okurken kendinizi hikayenin içinde buluyorsunuz.

Dipnot: İleride "Chef, Huzursuz Bacak, Uzun Hikaye ve Beyhude Ömrüm" ile ilgili incelemeleri okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.