Bütün Şiirleri - Orhan Veli Kanık


Cahit Sıtkı Tarancı'yla başlayan şiir serüvenimiz, Orhan Veli Kanık'la tam gaz devam ediyor. Orhan Veli şiirinden bahsetmek için önce Orhan Veli'den bahsetmek gerekir. Çünkü Orhan Veli, şiirlerini kendi hayatından özümseyerek, iç dünyasını muhasebeye çekerek yazıyor. Onun için Orhan Veli'nin her şiiri şiirseverlerce kabul görmüyor. Okuyan bir çok insan kendisinden bir şeyler bulamıyor. Öncelikle Orhan Veli Kanık kimdir, neyin nesidir onu netleştirelim. Kendi ağzından dinlemeye var mısınız?Ben Orhan Veli
"Yazık oldu Süleyman Efendiye"
Mısra-i meşhurunun mübdii..
Duydum ki merak ediyormuşsunuz,
Hususi hayatımı,
Anlatayım:
Evvela adamım, yani
Sirk hayvanı falan değilim.
Burnum var, kulağım var,
Pek biçimli olmamakla beraber.
Bir evde otururum,
Bir işte çalışırım.
Ne başımda bulut gezdiririm,
Ne sırtımda mühr-ü nübüvvet.
Ne İngiliz kralı kadar
Mütevaziyim,
Ne de Celâl Bayar'ın
Sabık ahır usağı gibi aristokrat.
Ispanağı çok severim
Puf böreğine hele
Biterim
Malda mülkte gözüm yoktur.
Vallahi yoktur.
Oktay Rıfat'la Melih Cevdet'tir
En yakın arkadaşlarım.
Bir de sevgilim vardır pek muteber;
İsmini söyleyemem
Edebiyat tarihçisi bulsun.
Ehemmiyetsiz şeylerle de uğraşırım,
Meşgul olmadığım ehemmiyetsiz
Sadece üdeba arasındadır.
Ne bileyim,
Belki daha bin bir huyum vardır.
Amma ne lüzum var hepsini sıralamaya?
Onlar da bunlara benzer.

Az-çok nasıl bir şair olduğunun detaylarını veriyor ancak bu da yeterli sayılmaz. İnternetten derlediğim kadar Orhan Veli'yi anlatıyım size:
1941 yılında lise arkadaşlarıyla beraber (Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday) Garip adlı bir şiir kitabı çıkarıyor. Bu şiir kitabıyla birlikte Türk şiiri yeni bir sürece giriyor. Kendilerine Garipçiler yakıştırmasını yapan bu grup, edebiyatta devrim niteliğinde değişiklikler yapıyor. Şiirde kuralları hiçe sayıyor ve şairane duyguları şiirden siliyor... Yapmacıklıktan ve süsten kaçınıyor. Aynı zamanda ölçü'ye cephe alıyor.
*
Şiirlerinden anladığım kadarıyla Orhan Veli, hayatının bir bölümünde yalnız yaşıyor. Bu Yalnızlık, onu karamsarlığa sürüklüyor. Onun için bu dönemlerde yalnızlık temalı bir çok şiir yazıyor. Kimisini dergilerde yayımlıyor, bazen gerçek imzasıyla, bazen de takma isimlerle. Kimi şiirlerini de öldükten sonra kitaplaştırıyorlar. İleriki zamanlarda ortaya bir çok bölümden oluşan "Bütün Şiirleri" adlı şiir antolojisi çıkıyor.

Biraz da kitaptan söz etmek gerekirse :

"Bütün Şiirleri", Yapı Kredi Yayınları tarafından basılıyor. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği 100 temel eser arasında kabul görüyor. Kitap, 250 sayfa ve 10 farklı kategoriye ayrılmış. Bunlar: "Garip, Vazgeçemediğim, Destan Gibi, Yenisi, Karşı, Kitaplarına Girmeyen Son Şiirleri (Sağlığında Yayımlananlar ), Ölümünden Sonra Yayımlananlar, Dergilerinde Yayımladığı Ama Kitaplarına Almadığı Eski Biçimli Şiirleri, Sağlığında Yayımladığı Eski Biçimli Şiirleri, Dergilerde Yayımladığı Ama Kitabına Almadığı Yeni Biçimli Şiirleri, Sağlığında Yayımladığı Yeni Biçimli Şiirleri."
*
Sizleri Müşfik Kenter'in muhteşem yorumuyla baş başa bırakıyorum.Orhan Veli'nin antolojisinden seçme şiirleri yazının devamında okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.