Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?Hacivat ve Karagöz öldü mü?
Yoksa öldürüldü mü?
Şimdiye kadar Hacivat ve Karagözü basit iki kukla figürü olarak gördük.
Bu iki kuklanın ete-kemiğe bürünmüş şeklini hiç hayal etmedik.
Yaşanmışlıklar, tecrübeler....
Hüzünlü bir aşk hikayesi...
Ve devlet eliyle çevrilen kumpaslar...

Selçuklu'nun sonu, Osmanlı Beyliği'nin ortaya çıkışı. Seferden, sefere koşan bir beyin ülkesi... Ve bu ülkede yolları, kaderleri kesişen iki ruh...
Hacivat adında bir elçiyle, göçebe bir kara gözlünün yolu Bursa diyarında kesişiyor.
Öküzün ölmesi, Hacivat'ın ölümden dönmesi, her şeyin başlangıcı oluyor.
Bir birlerinden bi-haberken, kaderlerinden haberdar olan kimseler vardı. Tarih yazılmıştı lakin bu tarihin figürleri eksikti. O figürler, tatlı sürtüşmeleriyle, sempatiklikleriyle devirden devire yayılan bir efsaneye dönüştü.... Hacivat ve Karagöz
*
Levent Kazak'ın kaleme aldığı, Ezel Akay'ın yönetmenliğinde, Beyazıt Öztürk ve Haluk Bilginer gibi usta oyuncuların başrol aldığı 2005 yapımı bir film.
Hacivat ve Karagöz, tiplemesini anlatan bu film, bizi bu türün tarihine götürüyor, Hacivat ve Karagöz tiplemesine ayrı bir bakış getiriyor.
Hacivat ve Karagöz, Bursa'da karşılaşır. Hacivat okumuş, çok bilmiş, görmüş geçirmişliği olan bir saray elçisidir. Karagöz ise, şaman bir aileden gelme, göçebe. Birazcık cahil... Birazcık patavatsız ve bir o kadar da sempatik bir insan evladıdır. Hacivat'ın muzipliği, Karagöz'ün samimiyeti halk nazarında sevilmelerine ve bu sevgi, sınırları aşan bir üne kavuşmalarına olanak sağlamıştır. Film, genel olarak bu ikilinin maceralarına değinir. Bunun yanında dönemin devletler arası ilişkilerini, sözlü ve yazılı kültüre dair unsurlarını, dönemin sosyo-ekonomik yapısını bu film aracılığıyla gözler önüne serer.
*
Bu filmi, 4 yıl aradan sonra bir de edebi gözle izledik. Önceden fark edemediğimiz detayları fark ettik, daha bir doyumla kalktık bu sefer. Kah güldük, kah hüzünlendik, dolu dolu bir filmi seyretmenin mutluluğuyla düşüncelerimizi sıcağı sıcağına okurlarımıza sunmayı arzuladık. Umarım başarabilmişizdir.

Yazımızı da, filmin sonundaki gibi hüzünlü bir sahneyle bitirmek istiyoruz.

" PIRRRR, EKİ, UÇ, DÜRTT, BAŞŞŞ....." 

not: içeriğe yapmış olduğu katkılardan dolayı Cumali Göl'e teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

1 yorum:

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.