İntibah - Namık Kemal

     
Tanzimat dönemi serisine davam ediyoruz. Bu seferki eserimiz, Namık Kemal'in 1876'da yayımlanan kitabı, İntibah. diğer bir adıyla : Sergüzeşt-i Ali Bey.

Namık Kemal, romanda; Mahpeyker'in Ali adındaki bir gence olan tutkusunu, mücadelesini, intikamını anlatmıştır. İlk edebi roman kabul edilen İntibah'ın işleyişi özetle şu şekildedir:  Ali Bey, arkadaşlarına aldanarak, Çamlıca'da rastgele bir arabaya laf atar ve ardından buluşma teklifi yapar. Bu arabada ise Mahpeyker adında, güzel mi güzel, bir o kadar da kötü karakterli biri vardır. Ali Bey'in buluşma teklifine karşılık verir ve aşk başlar. Ali Bey, Mahpeyker'le tanıştıktan sonra eski saflığından uzaklaşır. Hovarda, zalim biri olur çıkar. Annesi Mahpeyker'den uzak tutmak için konaklarına Dilaşub adında güzel, terbiyeli, ahlaklı bir cariye alır. Ali Bey, bir takım olaylar yaşar. Mahpeyker'den ayrılır. Dilaşub'la evlenmeye karar verir. Mahpeyker iğrenç bir iftira atarak Dilaşub'u Ali Bey'den uzaklaştırır. Ali Bey bu iftirayı sonradan öğrenir fakat iş işten geçmiştir. Dilaşub ölür. Ali Bey, intikam için  Mahpeyker'i öldürür. Kendisi de hapiste, acıdan hayatını kaybeder. 
*
Tanzimat dönemine has olan, roman içinde fikir beyan etme anlayışı bu eserde bulunmamaktadır. Namık Kemal kendini eserden ayrı tutmuş. Roman kendi bütünlüğü içinde ilerliyor. Tanzimat döneminin genelinde olan aşk anlayışını İntibah'ta da görmek mümkün.  Aşıklardan biri kötü karakterli olur, zamanla aralarına ayrılık girer. İyi olan karakter; temiz, ahlaklı biriyle yoluna devam eder. Bu kitapla ilgili ilginç bir olayı da aktarmak isterim : Namık Kemal bu eserin adını Son Pişmanlık koymuş fakat dönemin baskıcı, sansürcü anlayışı buna izin vermemiştir. Maarif Vekâleti, eserin adını Namık Kemal'e sormadan İntibah olarak değiştirmiştir.

Okunmaya değer bir eser, sayfa sayısı açısından da fazla zamanınızı almayacak bir eser, Farklı yayın evlerinden çıkma bir çok basımı var. Bazıları orjinal diliyle, bazıları da çeviri.  Türk klasiklerine ilgi duyan herkese tavsiye ederim.

Karakterler :
Ali Bey : 20'li yaşlarda, eğitimini tamamlamış genç bir delikanlıdır. 
Mahpeyker : İstanbul'da hovardalığıyla ün yapmış, zalim ve ahlaksız bir bayandır.
Dilaşub : Güzelliği dillere destan, iyi bir terbiyeden geçmiş kimsesiz bir cariyedir.
Atıf Bey : Ali Bey'in can dostudur ve aynı zamanda iş arkadaşıdır.
Fatma Hanım : Ali Bey'in annesidir.
Mesut Bey : Atıf Bey'in dayısıdır. Ali Bey'e yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.