Sahipli Şiirler


"Ağlayabilir miyim?
Gönlüm müsaadenle.
Şöyle katıla katıla şimşekli bir gökyüzü gibi.
Günaha batan tüm kirliliğim ile ağlayabilir miyim?
Öylesine ama...
Ölesiye !
Bu can çıkana kadar bedenden.
Nefsimin nefesi kesilesiye...
Pembe güller mor meneşeklere düşesiye...
Sol yanımın ateşi yükselesiye kadar...
Kendi omzumda, kimseciklere yük olmadan,
Ağlayabilir miyim?"
Mevlana

Ne denilebilir ki bu kadar kimsesizlik kokan sözden sonra? Yazımın adı "sahipli şiirler" ama... Aslında "sahipli şiirler yazabilmek" ... Biliyorum, bu bizim elimizde değil. Açıkçası derin bir konu da. Yüzme bilmeyen birinin okyanuslara mutebessim bir yüzle kendini bırakışı gibi. Ruhunu bedeninden koparıp, suya bırakan deniz kızları gibi bir cesaret niyet ettim anlatmaya...

Çünkü sahibinin kim olduğunu bilmediğiniz, bazen hakkında yanılgılara düştüğünüz, aranızda kaç denizin olduğunu bilmediğiniz, gözlerinin ne renk olduğunu tahmin bile edemeyeceğiniz bir insana şiirler yazmak...
Ya da özlem...
Hayatın gecesinden siyahından kirlenmiş adı sevda, içi yalan olan her şeyden bunalıp, sadece hem gökte hem yerde senden "kalp onayı" almış daha doğrusu alacak olan insani özlemek, içinden sitem edip "ne zaman geleceksin" demek...
Yaşatacağı, yaşatacağımız acıları, yapacağı sürprizleri, yüzümüzde çizeceği o görünmez gamzeyi, önemli tarihleri hayal etmek...
Liseden itibaren onu buluncaya kadar ondan konuşmak adettir ve deli gibi merak etmek vazgeçilmezdir. Beyaz atlı prens bekleyen prensesli masallardan, vuslatiniza kadar ulaşır bu nasibimizde, renksiz tüllerle kaplı ama çok gizli  bir kutuda saklı ismi anışlarımız...

Size bu konuda söylenecek en doruk sözlerden birkaçını yazıp, kendi düşüncelerimi altına ekleyeceğim.
" Haram ilişkiler, henüz tanımadığınız hayat arkadaşınıza yaptığınız ihanetlerdir."

Aslında bu, onu beklerken içimizde olması gereken en hassas duygudur. Çünkü bir denizi bulmak için, başka denizlerden geçerseniz, o denizi bulduğunuzda siz bir avuç kalırsınız. Hele ki bir de haram-helal sınırlarına dikkat etmemişseniz... Düşünemiyorum gerisini ! Bu benim kişisel fikrim ve hayatımda yaşatmaya çalıştığımdır tabii.
"En ince, en güzel, en anlamlı, en tarihi, en baki, en zarif mesele :
Nasip meselesi..."

Hakikaten de, hem yürek sızlatan hem gülümseten bir mesele üzerinde konuştuğumuz. Onunla aynı otobüse binmiş olabilirsiniz, farklı zamanlarda... Farklı şehirlerde olmanıza rağmen, ikinizinde gezmeye geldiği bir şehirde aynı yerde durmuş olabilirsiniz, aynı duygularla... Aynı sokaklarda yürümüş olabilirsiniz, birbirini tanıyan iki alakasız insan olabilirsiniz.
Bilemezsiniz.
Bu bilmeyiş hem hoştur, hem de acıtıcı...

"Rüyalarımın fotoğrafını çekebilseydim, bir çok anımız olurdu seninle"

E bazen düşlerde girer araya... Eğer Allah'a içten bir dua ederseniz, yada siz etmeden, kendiliğinden geleceğinizden bir kare ruhunuza görünür. Belki de anıları doldurur, belki de bir fotoğraf makinesinin hafızasına sığdırırsınız. Ve birçok anınız olur, öyle de hoştur :)

"Gönül kime söz vermişse, Aşk onda muhteşemdir." (Şems-i Tebrizi)

Üzerine söz koyamayacağınız biriyle karşı karşıyaysanız, yorumda yapamazsınız. Ama gönlünüzün söz verdiğinde aşkı muhteşem yaşamak için, herkese açmamak gerek namahrem hislerin kapılarını. Ya da herkesi "o" zannetmemeli.
Sözümüz bir, sahibimiz tek olmalı.
Çünkü eğer bu olursa, geride kalan her şey onda son bulur.

Bütün yazılanlardan anlayacağımız gibi, "sahipsiz" dediğimiz şiirler, sohbetler ve bir çift kalp aslında sahiplidir. Bir gün gelip mutlaka yerini alacak ve size sizi unutturacaktır.

Sözü Hz. Ali'nin (r.a) belki de Allah Resulü'nün gülüne (r.a) aşıkken ettiği duasıyla bitirmek istiyorum. Amin diyen gönüllere su serpsin inşaAllah.

" Allah'ım !
Gönlümdekini hakkımda hayırlı eyle veya hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle''

Böyle bir konudan bahsettik, bu konuya yakın olan bir filmde var bildiğiniz gibi : Aşk Tesadüfleri Sever . Her ne kadar ben adını "Aşk Tevafukları Sever" diye değiştirip, bazı sahnelere itiraz etsem de hoş bir film. İzlemek isteyip izlememiş, izlemiş olupta doyamamışlar buyursunlar diyorum :
2 yorum:

 1. Merhabalar,

  Çok güzel bir konu ve güzel bir yaklaşım. Sizi kutlarım. Bloğunuzu çok beğendim. Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.

  Ayrıca bloğunuzda geçen :"Allah'ım !
  Gönlümdekini hakkımda hayırlı eyle veya hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle" duasına da yürekten amin diyorum.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 2. @Recep Altun, tesekkur ederiz. Duamiz kabul olur insaAllah, takipte kalin :)

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.