Cümle Mühendisi: Kadim Dolunay

Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önceydi. Dursun Ali Erzincanlı'nın resmi hayran sayfasında rastladım bu isme. Baktım, bini geçmemiş hayrana sahip, buna rağmen birçok şaire taş çıkartacak şiirlerin sahibi biri. İlgimi cezbetti açıkçası çünkü yüz binleri aşan hayrana sahip tanınmış şairlerden ziyade bilinmeyenler daha efsunlu gelmiştir hep. Takibe aldım tabii ki. Gün geçtikçe fark edilen, çevresine yaklaşanları kendisine meftun eden olmaya başladı zamanla. Önce şiirleri yudum yudum geldi, sonra noktasız cümleler... Ve beklenen kitabı : Fasl-ı Aşk !

*
Çıkar çıkmaz bu kitaba ulaşmanın tek yolu olan kargo siparişini, yazarın resmi web sitesinden en yakın iki dostumla verdik. Birkaç güne geldi hediye paketinde. Hem de adımıza imzalı olarak! Daha kitabı çıkmadan, sanal dünyada ünü yayıldı, radyo dünyasına kadar ulaştı. Şiirleri, en kadife seslerin sesinde canlandı. En eski takipçilerinden olduğum için biliyorum, Kadim Dolunay kendine hazırladı önce şiire aç kalpleri. Benim çok takdir edip, örnek aldığım insanlardandır kendisi...
Hem gençliği, hem yaşını alemlerce atlamış şairliğiyle parmak ısırtıyor doğrusu. Şiirlerin konusuysa genellikle şöyle: ilahi aşk, Peygamber aşkı, beşeri aşk, anne, ezan, özlem, vuslat, Filistin, İslam, ayrılık... Bence geleceğin Necip Fazıl'larından biri denilebilir.
Okuyun, okutturun derim...
*
Kitabı Fasl-ı Aşk, alışılagelmişin dışında yazarın kendisine ait bir önsözle değil, Dursun Ali Erzincanlı'yla başlıyor. Üç bölüme ayrılmışBab-ı Aşk”, “Bab-ı Ah” ve “Bab-ı Hüzün"...
Zengin kelimeler, ağır bir Türkçeyle, aslında size "Beni öyle herkes okuyamaz." diyor gibi...
Ama anlamak için, yürek yeterli...

Fazla uzatmadan, sözü Kadim Dolunay'a bırakalım ve benim de çok sevdiğim bir şiiri olan "Aziz Yar"a gönül verelim:
Aşk için, sevda için ne kadar çok söz söylendi, ne kadar çok şey yazıldı. Aşk için, sevda için yazılmış ve söylenmiş ilk sözümdür “Aziz Yar”.

Firakın acısını tattıran ve beni ‘Ben’ yapan, beni Fatih yapan İstanbul’dur “Aziz Yar”.
Hüzünlüyüm artık. Şad olma vakti yakın mıdır? Meczup hallerime medet yakın mıdır? İhvanlar düşünmesin! Bu bende ki yangın mıdır? Gerçek sevginin timsalidir “Aziz Yar”.

Beni haktan uzaklaştırmaz, hakka yaklaştırır. Kararan kalbimi şefkatiyle paklaştırır. Hüsün dolu halleri beni hayranlaştırır. Sevilmeye en layık olandır “Aziz Yar”.

Kalbimin meçhul bölgelerinde titreyen bir yer vardır.
Hiç düşünme! Sevgi dolu bir çift yürek birleşirse her mevsim yine bahardır.
Aramızda dağlar yollar olsa da, bu sevgimize zarar değil kârdır.
Beni karşılıksız sevendir “Aziz Yar”.
Gözlerim fersiz,
İsteklerim yersiz,
Seni anlatmak için kalem yetersiz,
Kim bilir daha kaç yıl geçecek sensiz… Kalemi elime almama sebeptir “Aziz Yar”.
Kimi sevdiğine yar gözüyle bakar, kimi hayat arkadaşı ve kimi eş diye… Gözlerimin bakışından kalbime en asil duygularla girdin ve en asil adı aldın “Aziz Yar”.
Belki henüz birbirimizi tanımadık ve belki de tanıdık ama gözlerimizin buğusundan göremiyoruz. Belki çok yakınız, belki de çok uzak. Nerde olursak olalım İnşa Allah bir gün kavuşacağız. Sözümü tutacağım!
Dünyanın en mutlu kadını sen olacaksın “Aziz Yar”.
Senin için sakladım en büyük duyguları. Senin için sakladım en güzel sözleri.
Kapı eşiğinde dakikalarca hasretle sarılacağımız günlerin özlemini büyüttüm içimde. Hayallerde süsledim yaşayacağımız en güzel günleri. En güzel köşede yalnız sen varsın ve yalnız sen yoksun…
Hala yoksun, hala fark edemedik birbirimizi “Aziz Yar”.
Bizim sevgimiz basit değil! Zamanın basitleşmiş sevgisini tatmadık, tatmayacağız. Biraz hasret ve biraz özlem, gözlerimiz buluşmasa bile birbirimizi asla unutmayacağız. Sen beni tanımadan ve bilmeden beklerken, ben senin için güller büyüttüm; kurutmayacağız. Sabırlıdır ve çok güçlüdür “Aziz Yar”.

Ben hala bekliyorum ve hep bekliyor olacağım o kutlu vuslat gününü “Aziz Yar


Kadim Dolunay

4 yorum:

 1. KADİM DOLUNAY:))

  YanıtlaSil
 2. yeaaap! On numara beş yıldız! Nur ol Azize (:

  YanıtlaSil
 3. @Adsiz olmayan adsiz :) tesekkurler efendim, sizleri burda gormek ne guzel. "Azize" demesende tanirdim da neyysee :) takipte kal.

  YanıtlaSil
 4. Fatima şiirini beğendim.aziz yar da iyiymis.rabbim kalemini ze kuvvet versin.Ruh versin ins.
  *merkez*

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.