Pi'nin Yaşamı - Ang Lee

Pi'nin Yaşamı. Orjinal ismiyle "Life of Pi". Tayvanlı yönetmen Ang Lee'nin yönettiği, macera-dram türünde güzel bir film.
-spoiler-
Pi'nin babası, Hindistan'da hayvanat bahçesi işletmektedir. Yaşadıkları bazı sorunlar sebebiyle, ailesiyle birlikte Kanada'ya göç etmek zorunda kalırlar. Hayvanat bahçesindeki hayvanları, satacak kadar vakitleri olmadığı için, hayvanlarla birlikte Kanada'ya doğru yolu çıkarlar. Fakat bu zorlu yolculukta ummadıkları bir belaya tutulurlar. Şiddetli bir fırtına başlar ve gemi hızla batmaya başlar. Pi, geminin battığı sıralarda şans eseri ayaktadır. Tam batacağı esnada filikaya atlar ve hayatını kurtarır. Fakat bir sorun vardır. Pi ile beraber bazı hayvanlar da filikaya atlamıştır. Bunlardan biri de "Richard Parker" adlı Bengal kaplanıdır. Pi, okyanusun ortasında bu devasa yaratıkla baş başa kalır ve büyük bir maceranın içinde bulur kendisini. 
-spoiler-

Film; Pi'nin, Richard Parker'la yaşadığı zorlu mücadeleyi konu alıyor. Başarılı grafikleriyle ve kurgusuyla adından söz ettirirken, Hint Sineması'nın tipik özelliklerini barındıran nadide bir film. Edebi yönden de baktığımızda da "aile filmi" sınıfına dahil edebiliriz.
-
Pi'nin çocukluk yıllarından bir kesit: 
"Pi, babasının yasağına uymayarak, kafesteki Bengal kaplanının yanına gider. Bengal kaplanı da dostça bir görüntü takınarak Pi'ye doğru yaklaşmaktadır, babası tehlikeyi sezer ve duruma müdahale eder. Pi'nin bu davranışı karşısında babası çılgına döner ve Pi'nin sevdiği keçisini Bengal kaplanının önüne bırakır, vahşeti de Pi'ye izlettirir. Pi, artık dersini almıştır. Durumun ciddiyetini kavramıştır..."
Bu sahneden hareketle, Richard Parker'in, kurtulur kurtulmaz ortalıktan kaybolduğu sahne arasında bir bağ kurulabilir. Richard, doğası gereği, Pi ile hiçbir zaman dost olmamıştır; hatta fırsatını bulduğu zamanlarda yemeğe bile çalışmıştır.
Okyanusta birlikte mücadele etseler de, hiç bir zaman birbirlerine güvenemediler. İzleyiciler olarak, Richard'la Pi arasında bir dosltuk ortamının oluşmasını bekliyorduk. İzleyicinin beklentisini karşılar cinsten sahneler göremedik... Film, o kadar doğal ki, izleyicilerin beklentisine göre değil de, doğal gidişata göre, gerçekliğe göre çekilmiş.

İzlenebilir, güzel, hoş bir film. Kesinlikle vakit ayırmaya değer. 

1 yorum:

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.