Chef - Mustafa KutluEserin adı: Chef
Yazarın adı: Mustafa Kutlu
Fiyatı: 9,60 TL
Sayfa sayısı: 214
Konu: Aile dramı
Yayınevi: Dergah

İdealler, hayaller, ümitler ve hayatın gerçekleri arasında sıkışıp kalan, bir çıkış noktası arayan insanların hikayesidir Chef. Tek bir çatı altında, 3 farklı hayatın kurgulandığı, aynı masada 3 farklı hayat görüşünün birleştiği bir hikayedir Chef. 
Mustafa Kutlu, üç karakteri, üç farklı görüş çerçevesinde betimler. Bu üç karakter, aynı ortamda farklı kaderleri yaşamaktadır. Evin reisi Hüseyin Hüsnü, evin annesi Arzu ve evin ilk ve tek çocuğu Özgür.
*
Hüseyin Hüsnü'nün üzerinde durulması gereken bir arzusu vardır ki, bu da yıllardır hayalini kurduğu araba tutkusudur. Bardan çıktıktan sonra televizyon izler gibi oto galerisinin camına yapışmasının sebebi de budur. Arzu, Hüseyin Hüsnü'nün mutsuz karısı. Sonunda çareyi evden kaçmakta ve yeni bir hayata yelken açmakta bulur. 
Üst komşusu Gülşen Hanım'la lokanta işine soyunan Arzu'yu önemli bir karar bekliyor. 
Özgür. Akıllı ama bir o kadar da tembel bir çocuk. Ailesinin baskılarına rağmen, üniversiteye gitmemekte ısrarcı. Ufakken bulaştığı bu ticaret tutkusu, bütün hayatına yön veren bir olgu haline geliyor. 
*
Bakmayın aynı ailenin üyeleri olduklarına. Üçünün de akıbeti çok farklı zeminlere gidiyor.
Hüseyin Hüsnü, tanıştığı İris adlı bir bayanın, ucuzluklarına alet oluyor.
Arzu, tanımadığı bir adamın evlenme teklifiyle baş başa kalıyor.
Ve Özgür de Kanada'ya gitme arifesinde öylece bekliyor.
Mustafa Kutlu, önce okura tüm hayalleri bir solukta anlatıyor. Ondan sonra sessizce köşesine gidip, okurun hayal gücünde canlanmasını bekliyor. Hüsnü'nün, İris'le olan akıbetini okur kendi kafasında canlandırıyor. Veya bir diğeri, Arzu'nun Refik Bey'le evlenip-evlenmeyeceğini yine okurun kendisi biliyor. Özgür, ticaret tutkusunun yegane sebebi olan, İlyas'la Kanada'ya gidip gitmeme konusunda kararsız. Okur olarak bunları bizim söylememiz bekleniyor. Peki öyleyse Mustafa Kutlu'ya kulak verip, bu soruları cevaplandıralım.
Hüseyin, artık hiç bir hayalinde Arzu'ya yer vermiyor. Kurduğu tüm hayaller, bir araba sahibi olmak ve hayatının geri kalanında banka müdürlüğü yapmaktan ibarettir. İris'in kurduğu plan, Hüsnü'yü banka müdürü yapmasa da, güzel bir araba sahibi edeceğe benziyor. Hikaye boyunca paylaşılan verilere göre, Hüsnü'nün bu planın bir parçası olması muhtemel. Arzu da Refik Bey'le bir hayat kurma arifesinde. Yaşadığı zorluklar ve mutsuz evliliği, bu kararı vereceğini yönünde izlenimler sağlıyor bizlere. Özgür'ün ise başka bir çıkış yolu kalmamıştır. İlyas'ın Kadana'ya davetine icabet buyurması muhtemel.
Chef, her yönüyle tam bir Mustafa Kutlu klasiği. Mustafa Kutlu'nun Mavi Kuş'unu okuyanlar bilirler, Mustafa Kutlu, hikayeyi olağan gidişatın dışında bir şekilde sonlandırır. Bu hikayede standartının dışına çıkarak, sonunu okurlarının hayal gücüne bırakmış. Bu yönüyle kendi hikayeciliğinde yeni bir soluk sayılabilir.

Karakterler:

Hüseyin: Tam adı Hüseyin Hüsnü Şen. Sarıkamışlıdır. Annesi, onu doğururken ölmüştür. Babası başka bir kadınla evlenmiştir. Küçükken köy okulun kütüphanesinde bir çok kitap okumuştur. Babası, Hüsnü çalışkan diye onu okula göndermiştir. Hüsnü parasız yatılı okul kazanmıştır.Okuduğu sırada babasını kaybetmiştir. Liseyi bitirip, askerliğini tamamlamıştır. 
Diplomaya ehemmiyet vermeyen bir adamdır. Kitap, kültür-sanat, panel, konferans vb. her şey arası iyi bir banka şefidir                                                        .

Arzu: Hüseyin Hüsnü'nün eşi ve Özgür'ün annesidir. Mutfakta zaman geçirmekten çok hoşlanır. Kendi halinde, ailesine düşkün bir bayandır. Bir süre memurluk yaptıktan sonra emekli olmuştur. Tek idealı bir ev almaktır. Hayatının büyük bir çoğunluğunu bu emel üzerine yaşar. Bodrum, Marmaris arasında bir lokanta işletmektedir. Burada epey bir para kazanmıştır. Ekonomik açıdan iyi bir noktaya ulaşmıştır.

Özgür: Hayatını ticarete adamış, bir aykırı ruh. Kimseye ey vallahı olmayan, girmediği delik, el atmadığı iş kalmayan biri ve çat çut İngilizce konuşabilen ve tahsilini yarıda bırakmış bir gençtir. Hayatının belli döneminde yurt dışı macerası olmuştur. Bir de sevgilisi vardır. Adı Seda, ciddi bir ilişki içerisinde olsa da beyni bulanıktır...                           .

Diğer karakterler: Gülşen, İris, Refik Bey, İlyas, Avukat, Medyacı, Dadaş Bekçi, Cafer Ağa, Hülya Hanım, Tarcan Bey, Philip, Bolulu Usta Başı, Süleyman, Malatyalı Adam, Seda.

Ezcümle: Okuyun, okutturun. Kendi içimizden izler taşıyan, sade bir dille yazılmış, iç ısıtan bir hikaye. Kesinlikle okumaya değer. 10/7

3 yorum:

 1. Musta Kutlu, okumak ve tanımak istediğim bir yazar. Açıklayıcı ve lisedeki roman özetlerine güzel örnek olabilecek bir yazı olmuş.

  Teşekkürler Erdi :)

  YanıtlaSil
 2. 3 saatte okudum mükemmel bi kitap

  YanıtlaSil
 3. bir ayda anca bitirdim hiç beyenmedim

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.