Sitem - Ahmet Günbay Yıldız


"Kendisi için rakı almasını söylediği Ferhat tarafından reddedilir adam. Devamında altın silsilenin temsilcilerinden olan bu gençten Allah'ın kanunlarını işitmiştir. Elindeki şişeyi yerle bir eder. "Allah'ın kanunu" diye mırıldandı patron..."Motoru en iyi bilen mucid ise; insanı en iyi bilen de yaratandır. Motor şu ile çalışmazsa demek insanda alkolle uyuşur, laçkalaşır." Sitem'den...
*
Ahmet Günbay Yıldız, kendini fazlasıyla kanıtlamış ve gençliğe adanmışlığıyla dikkat çeken bir yazar. Sitem'se bu adanmışlığın en büyük kanıtlarından...
Aslında ben de böyle güzelce konu, ana fikir falan diye ayırmak isterdim incelemeyi yaparken. Ama benim tarzım değil. Fazla kasıntı bana göre. Ben rahat olmalıyım, sanki karşımdaki birine hikayeyi anlatıyormuş gibi hissetirebilmeliyim. Bundan rahatsız olan da ya hiç olmadı ya da ciddi manada az oldu. Bu sebeple yine, kendime has üslubumla size anlatmaya çalışacağım okuduklarımı. Buyurun bakalım...
*
Romanın dünyasının odak noktası, yani ana karakter Ferhat. Altın gençlik silsilesinin temsilcilerinden olan gencin hikayesi; annesinin, bizzat öz dayıları tarafından öldürülmesi ve suçu babasına atmasıyla başlar. Daha küçük yaştayken, önce annesini toprağa verir sonra babasını hapse... Tam babasının suçsuzluğu ortaya çıktı, hapisten kurtuldu derken, babasını evde ölü bulur. Para uğruna dayılarının yapamayacağı şey yoktur. Kardeşi Bahar'ı zaten İstanbul'daki ahbaplarına göndermiştir, böylelikle Ferhat, bir başına kalır. İstanbul'a gittiğindeyse, istenmediği bir eve gitmez. Tevafuk eseri, aslında dürüstlüğünün de meyvesi olarak bir bekçinin yardımıyla iki çocuğun da olduğu bir derme çatma evde yer, bir tamircinin yanında da iş bulur. Orada, hayatına büyük etkileri olacak olan Kemal ve Kenan ile tanışır. O zamanlarda bile namazını, Allah'a yakınlığı elden bırakmaz.

Bir gün lambanın altında ders çalışırken, onu varlıklı bir adam görür. Bu adam, Ferhat'ın umudu ve hayatına büyük ölçü de etki edecek olan diğer bir kişidir. Ferhat'ı bir koleje yatılı olarak gönderir, okumasını sağlar, ona yeni bir hayat vadeder. Dürüstlüğü, çalışkanlığı, namazına düşkünlüğüyle kısa zamanda içinde Hristiyan ve Yahudi çoğunluğun olduğu kolejde göze batar. Kemal'in de yardımıyla, sürekli diğer arkadaşları tarafından dışlanır, gökkubede bunun adı "sınav"dır. Kemal'inse kendini terk eden anne ve babasından almak istediği intikam ve hırs, ilerde Ferhat'a dokunacaktır. Yıllar yılları kovalarken, Ferhat her güne yeni bir musibet, yeni bir sınavla uyanmaktadır. Genci yoldan çıkarmak isteyen Nazan adlı karakterin deyimiyle düşmanın bile kötülük düşünemeyeceği kadar da yakışıklıdır. Zaten bu gencin olaylara bakışı, insanlara davranışı ve yaklaşımı en büyük örnek... Hele ki günümüz gençliğinin en büyük yaralarına, dertlerine dahi bir nevi teselli görevi gören bir örnek...

Nihayet, benim gözümde hayatının en büyük sınavlarından birini verir Ferhat. Hani Allah sevdiği kulunun üzerine dertleri dökermiş ya sürekli, o misal. Okulunu bitirirken, kendisinin okumasına ve yetişmesine sebep olan zengin beyefendinin (ismini kitap elimde olmadığı için yazamıyorum, affola) ailesi bu genci, adamın kendinden gizlediği oğlu sanır. Bu sırada genç, yine bir hakkı savunduğu için hapistedir. Bu sırada bu hayırsever adamın kızı Esma'yla tanışır. Kalpleri birbirine ısındıran Allah, Esma'nın kalbini de Ferhat'a ısındırmıştır. Ama onun yetiştirilişi, hayat tarzı, ona uymamaktadır. Aslında onun vesilesiyle bu genç kızda dinini öğrenir. Bir süre sonra nişanlanırlar.

Ve nihayet, Ferhat'ı kıskananlar (Kemal ve Esma'nın kuzeni) Esma'nın babasını öldürmeye çalışırlar ve birlik olup suçu yine hikayenin baş kahramanına atarlar. Fakat adam ölmemiştir ama Ferhat'a da inanmamışlardır, nişanlısı dahil... Bu suçun ortaya çıkma süreci uzundur. O sırada Bahar büyür, yanında yetiştiği aile de zengindir, ona da babasından kendince bir mal kalmıştır. Bunu bilen Kemal, Bahar'ı Ferhat'tan önce bulur ve kendini ağabeyi diye tanıtır. Niyeti hem o mali almak hemde güzeller güzeli Bahar'ın sevgisidir.
Başka başka kapılar açılır Ferhat'a, oradan da bir iftira, bir musibetle çıkar. Bir örneği de Nazan denilen bir kadının şirketinde çalışırken başına gelir. Dul ama güzel kadın, gencin aklını malıyla ve güzelliğiyle çelmeye kalkar. Ama Ferhat, fani bir güzelliği, En Güzel'e tercih etmez. Kitapta bu şu şekilde anlatılıyor:
- Gitmiş, dedi.
- Elindeki kağıt ne?
- Size bir not bırakmış.
- Okur musun?
Nazan, satırların üzerinde gözlerini gezdirirken, duygulu bir sesle notu okumaya başladı:

"Gönlüm zengin, aza kanaat ederim.
Namertten maişet dilenmekten ise, ölümü tercih ederim.
Yaşamak için gönlüm yaralı değil.
Çünkü rızkı, Kerim olan Cenab-ı Hakk'tan bilirim."

Dudaklarının arasından alev alev bir söz çıktı:
-Gitmiş.
Avukat olmuştur artık ve titreten bir rikkat duygusuyla Kemal'in hem hırsızlıklar, hem cinayete teşviki saklama suçlarında onu savunmuştur. Bu gencin hırsızlık yaptığı evler, kendini unutan anne ve babasının evleridir ve kendini yoldan çıkarmaya çalışan Nazan'ın iftirası olan gizlediği suçtur. Sakladığı cinayete teşvik ise, Ferhat'ın üstüne attığı ama aslında Esma'nın kuzeninin  teşebbüs ettiği günahtır. Mahkeme salonundaki herkes, Kemal'in sözleriyle büyük bir ders almıştır. Çünkü Kemal her şeyi itiraf etmiş; sürekli kendisinin iyiliğini düşünen, suçlu olduğunda dahi onu savunan, kendini camiye yaklaştırmaya bıkmadan uğraşan arkadaşını bu sefer büyük bir iftiradan kurtarmıştır. Aslında Ferhat'ı, içinde bulunan Muhammedi teslim kurtarmıştır. Bunun en büyük örneği, her şeye rağmen Allah'tan uzaklaşmamasıdır. Çünkü Allah'a yakın olanın, kederden emin olması lazım gelir. Kemal'in bütün gençliğe ve bu gençliği yetiştirenlere verdiği mesaj, içinde toplanmış hisler, bu konuşmasından okunmaktadır.
Kitapta çok beğendiğim birkaç satıra rastladım, buyurun paylaşayım sizinle de:

"Haya sıyrılmış inmiş öyle yüzsüzlük ki her yerde
Ne çirkin yüzleri örtermiş meğer, o incecik perde.
Ne tüyler ürpertiyor ya Rab, ne korkunç ihtilal olmuş,
İnsanların ruhundan insanların kafasında."

Mehmet Akif Ersoy'un dizeleri, kitabın özeti gibi, aslında bu kadar söz söylemeye gerek yoktu. Lakin sonuca varana kadar, sebepleri parça pinçik etmemiz gerekir değil mi? Bende öyle yaptım.

Bu arada Kemal hapse girerken, Bahar, gazete bu suçun yayınlamasıyla ağabeyini bulur. İftira bile hayra vesile olur diğer bir anlamda. Kavuşurlar, ama kavuşamayanlar ve sevdiklerine inanmayanlar pişmanlık ummanında boğulmaktadırlar. Bunlardan biri de, yüzüğü yüzüne fırlatılmış Ferhat'ın nişanlısı Esma'dır. Pişman olmuş bir sevgiliden, daha hoş bir şey var mıdır? Yoktur. Ferhat'ta benim gibi düşündüğünden yüzüğü sahibine takar yeniden. Şimdi söz, sözlülerde:
Ve güzel bir sondan sonra, Ferhat'ın gülüne yani nişanlısı Esma'ya anlattığı hikayeden bir parça:

"...Başına birikenler kendisinden sorar:
- Üzerine kul dökenlere niçin kızmadınız?
O müsterih bir gönülle cevap verdi:
- Ateşe müstehak olan kimse, kul ile kurtulursa, kurtaranlara kızar mı, yoksa hürmet mi eder? Orasını Allah bilir..."
*
Ben çok beğendim, çok hoş buldum. Sizde bulursunuz diye düşündüm, inceledim ve yazdım. Ha adetimiz olduğu üzere kitaba puan verecek olursam: 8/10.

Sitem'i okuyun, Ahmet Günbay Yıldız'ı okutturun... Kütüphanenizde eksik kalmasın.
Allahaısmarladık.

5 yorum:

 1. Çok güzel bir kitap, bir o kadar da akıcı bir kitap. Fazla bir zaman almaz, ele alınınca 4-5 saate biter. Okunmalı diyorum.

  YanıtlaSil
 2. @Cumali Göl, Ahmet Günbay'ı iyi tanıyan, hakkında konuşabilecek ender insanlardandır. Teşekkür ederiz, Cumali.

  YanıtlaSil
 3. @Cumali Göl, kesinlikle katılıyorum. Zaten insan bu kitabı eline alınca, bitirmeden bırakamıyor. Bende böyle yapmıştım. Ahmet Günbay'ı tanımaya taliplerdenim ben de. Teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 4. Sitem cok guzel bi kitap ahmet gunbay yildizin tum kitaplari oyle herkesin okumasini siddetle tavsiye ediyorum

  YanıtlaSil
 5. ben bir yarışmada dereceye girdğim için verdiler bende merak edip okudum iyiki kazanmışımm

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.