Karadeniz'den Bir Parça: Koliva


Grubun adı: KoLiva
Kuruluş tarihi: 2010
Yer: İstanbul
Grup üyeleri:  İlhan Gülten (Vokal)
                        Caner Parlağı (Tulum)
                        Mehmet Erkan (Kemençe)
                        Kemal Gültekin (Akustik Gitar)
                        Mehmet Barış Başural (Elektrik Gitar, Klavye)
                        Metin Eren Başural (Baş Gitar)
                        Sinan Sevim (Davul)

Karadeniz, kalbimin mahrem odasındaki şehir... ve Karadeniz'in dört bir yanından gelenlerden oluşan, gencecik ve dinamik bir grup: KoLiva!
Bu grupla tanışmam, Karadeniz'e ilgimden mütevellit takip ettiğim Benim İçin Üzülme dizisinde bir sahnede "Yüksek Dağlara Doğru" isimli, benimde en sevdiğim şarkılarıyla oldu. Aradım, araştırdım. Bir süre bulamadım. Zaten bir albümleri de yok bildiğim kadarıyla... Ama o da yoldadır, yakındır.
"Sevduğum", "Senden Başka" gibi kendi yazdıkları şarkılarının yanında, "Sen Gülüm İdun" gibi bilindik Karadeniz türkülerini ve en önemlisi Kazım Koyuncu'nun eserlerini de seslendiriyorlar. Konserleri başlamış bile. Sizde gidin, hayde!
*
Peki kendi albümleri olmamasına rağmen, bu grup hayatımıza nasıl girdi? Hemen edindiğim bilgileri açıklayayım:
Sevilen Karadeniz şarkı, türkülerinin birleştiği Karadeniz'e Kalan albümüne "Yüksek Dağlara Doğru"larıyla girmişler. Bu şarkı patlayıp, dizide de kullanılınca, doğal olarak sesi duyuldu grubun.
Oldukça geniş, büyük bir grup... Çokta genç. Yaş ortalamaları 23-25. Vokal İlhan Gülten'in temiz yüzü, temiz sesi ve sürekli tebessüm etmesiyle dikkat çeken duruşu, dikkat çekiyor doğrusu.
Bu gencin Gelişim Tv'ye verdiği röportajı da, sitelerinde buldum. Kısa ama onlarla ilgili güzel bilgiler veriyor:

M. Özyanık: Koliva grubu nasıl oluştu?
İ.Gülten: Gurubumuzun kurulalı yaklaşık bir yıl oldu. Bir yıldır müzik yapıyoruz ve Karadeniz Müziği’ne yoğunlaştık. Gurup arkadaşlarımızla ortaöğretim yıllarından beri beraberiz. Daha sonra da gurubumuza eklenen arkadaşlarımız oldu. Onlarla beraber kültürümüzü yaymak için ve müzikte gelebileceğimiz en iyi yere gelmek için uğraşımız devam etmekte.
M.Özyanık: Bir sene gibi kısa bir sürede bu denli başarıyı bekliyor muydunuz?
İ.Gülten: Aslında bakarsanız işe başladığımızda kısa sürede bu kadar ilgili bizde beklemiyorduk; ama yeni bir oluşum ve genç olmamızdan kaynaklanıyor. Üreten bir müzik grubuyuz en önemlisi. Kendimize ait birçok şarkılarımız var.
M.Özyanık: Karadeniz müziğinde Koliva gurubu olarak kendinizi nerede görüyorsunuz?
İ.Gülten: Son dönemde Karadeniz Müziği yurt genelinde bir popülariteye sahip oldu. Bizde bu popülaritenin bir parçası olmak ve en iyi olmak istiyoruz. Amacımız zamanla kendimizi geliştirip en iyi olmaktır.
M.Özyanık: Kendi tarzınızda Karadeniz Müziğine emek vermiş birçok isim var. Hem bu yönden baktığımızda hem de genel anlamda baktığımızda Karadeniz Müziğinde örnek aldığınız, yol gösterici olarak nitelendirdiğiniz isim var mı?
İ.Gülten: Tabi ki var. O da Kazım Koyuncu’dur. Bizim tarzımızda bu işi iyi yapan çok önemli isimler var tabi. Bu yolu açan kişi Kazım Koyuncu’dur. Koyuncu’dan sonra onun yaptıklarını örnek alarak iyi işler yapan isimler oldu. Kazım Koyuncu gibi bir değerimiz olduğu için şanslıyız. Belki hayatta değil ama onun bıraktıklarıyla biz onun yolunda gitmeye devam edeceğiz.
M.Özyanık: Karmate Gurubunu nasıl buluyorsunuz, başarılı mı?
İ.Gülten: Evet başarılı; ama sadece Karmate olarak sınırlandırmamalıyız. Karmate var, Marsis Var. Türk, Laz, Hemşin, Gürcü ve Rum Müziğine hepsinin katkıları var ve çok iyiler şuan. Bugün Karadeniz Müziği ile övünebiliyorsak; bunda en başta Kazım Koyuncu olmak üzere Karmate, Marsis, Selçuk Balcı, Volkan Arslan sayesinde Karadeniz Müziği belli bir ivme kaydetti.
M.Özyanık: Karmate Gurubunun 6. Uluslar arası Fırtına Rafting Şenliği’nde yaşadığı olumsuzlukla ilgili ne düşünüyorsun? Sanatçı dediğimiz örnek alınan bir karakter olarak algılıyor herkes. Karmate Gurubu Solisti Resul Dindar’ın o tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?
İ.Gülten: Sahneye çıkan insanlar aslında normalde dışarıda yaşayan insanlar gibidir. Onlarında belli başlı sinirlenebileceği, kızabileceği olaylar olabiliyor bazen. Belki bu sahneden yansıtılmaması gerekiyordu; ama insanlık halidir olabilir.
M.Özyanık: Karadeniz Müziği denince aklınıza gelen ilk üç isim?
İ.Gülten: Kazım Koyuncu, Fuat Saka, üçüncü isim aklıma gelmiyor şuan
M.Özyanık: Son olarak hayranlarınıza güzel bir haber vermeye ne dersiniz? Albüm yolda mı?
İ.Gülten: Evet, albüm yolda. Repertuar çalışmalarımızı bitirdik. Albümdeki şarkılarımız hazır. Hatta iki albüm yapacak kadar kadar eserlerimizi hazırlamış durumdayız. En kısa sürede albüm çıkarmayı düşünüyoruz. Ben son olarak sizlerini aracılığınızla Gelişim TV-Radyo izleyen ve dinleyicilerimize sonsuz saygılarımı iletiyorum. En kısa sürede albümümüzle onların karşısına çıkacağız.Sizlere de yayın hayatınızda başarılar diliyorum.
Kaynak: http://www.gelisimtv.com/grup-koliva-nin-solisti-ilhan-la-cok-ozel-h1522.htm
*
Grubun sempatik ismiyle ilgili de açıklamasını sizlerle paylaşıyorum, onlar bitirsinler yazıyı:

"Bizde Koliva... Dedemin “koliva” beklemek söylemiyle başlarda neyi kastettiğini anlamamıştım. Bu “koliva” nedir? Neyin nesidir? diye sordum bir gün. Meğer “koliva” bizim oralarda mısır anlamına gelirmiş. Peki bunu beklemek de neyin nesi? Mısır büyüsün de tadına bakalım diye mi bu bekleyiş anlayamadım? Meğer bunun da bir cevabı varmış.

Dedem: "-Bak torun! Bizler eskiden beri ekinlerimiz ziyan olmasın, domuzlar, kuşlar onlara zarar vermesin diye tarlaların başında ufak bir avcı barınağı yapar bekleriz. Bir gün biz buralardan gidersek yerimize bostan korkulukları veya teknolojik aletler koymayun, ara sıra dedemizden kalma bir gelenektir diye gelip buralarda gerçekten de “koliva” beklemeseniz bile bekliyormuş gibi yapın. Bu bile bana yeter” dedi. 

Bu sözler karşısında daha ne yapılabilirdi ki. Evet... Böylesine basit görünen bir kültürün bile kaybolmasını istemeyen kültür bekçisi bir adam vardı karşımda. Aslında bizim için anlamsız gelebilecek bir olayın dedem için bu kadar önemli, bu kadar düşündürücü bir şey olması karşısında yapılacak tek bir şey vardı… Bu kültür, bu değerler kaybedilmesin ziyan olmasın diye Koliva’yı kurduk bekliyoruz."


Dinleyelim ve dinlettirelim. Bu da sizlere gelsin: 

3 yorum:

 1. EN iYi MUZiK GRUBU-KOLiVA!! 😍😍 Sizi cok seviyorum 💖💖 Harikasiniz🌟🌠🌟🌠🌟🌠🌟Supersiniz👍👍Azerbaycan'dan kucak dolusu selamlar, sonsuz sevgiler, bolca saygilar. KOLiVA hakkinda bilginiz icin emegi gecen her kese tesekkurler 😊😊 Yorumu gec yazdim ama onlari yeni kesfetmedim.
  Sarkilarini sadece kulagima hos geldi diye dinleyip, sonra da unutamazdim onlari..Cunku artik ben de yakindan taniyorum yedi guzel adamlari..

  YanıtlaSil
 2. sevgili kepenekelebek, rica ederiz. onları biz de çok seviyoruz. kardeş azerbaycan'a bizden de kucak dolusu sevgiler, sonsuz hasret.

  YanıtlaSil
 3. sevgili kepenekelebek, rica ederiz. onları biz de çok seviyoruz. kardeş azerbaycan'a bizden de kucak dolusu sevgiler, sonsuz hasret.

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.