Sevgili'nin Yol Arkadaşı Hz.Ebu Bekir - Ali Haydar Haksal


Kitabın adı: Sevgili'nin Yol Arkadaşı Hz.Ebu Bekir
Yazarı: Ali Haydar Haksal
Yayın: Semerkand
Sayfa Sayısı: 311 sayfa
Fiyatı: 12 TL

"Hz. Ebu Bekir (r.a.) Sevgili'ye dedi ki:

- Ey Allah'ın Elçisi! Biraz bekle, mağaraya önce ben gireyim. Yılan, akrep olabilir. Sana zarar vermesinler.

O, mağaraya girince, yılanlar, akrepler, böcekler kaçıştı. Deliklerden yittiler. Üzerindeki gömleği çıkardı, parçaladı, delikleri tıkadı. Eliyle ortalığı süpürdü,  temizledi. Bir delik açık kaldı. Oraya tıkayacak bir bez bile kalmadı. Sevgili'yi içeri çağırdı. Hz. Ebu Bekir, sırtını duvara, bezle tıkayamadığı deliğe de topuğunu dayadı. Hz. Peygamber çok yorulmuştu. Oturur oturmaz uzandı, başını Hz. Ebu Bekir'in dizine koydu, uyuyakaldı. Hz. Ebu Bekir gözlerini kırpmadan uyanık kaldı, mağaranın loşluğuna gözleri alışınca etrafı daha rahat görebiliyordu artık. Ayağında bir acı hissetti, bir süre dayandı. Ayağını ateş bastı, ağrısı giderek arttı, bütün vücudunu sardı. Ona bir titreme geldi. Sevgili uyanmasın diye kıpırdamadı, dişlerini sıktı. Yakıcı bir hararet içini giderek sardı. Kendini güçlükle tutabiliyordu. Artık dayanılmaz bir acı içindeydi. Yüzünü ter bastı, gözlerinden yaşlar boşaldı, terine karıştı. Yaşlar Sevgili'nin yüzüne damlayınca uyandı:

- Ne oldu sana?
- Ayağımı yılan soktu.
- Ayağını hemen çek.

O (s.a.v) böyle deyince  hemen çekti. Tükürüğünü yılanın soktuğu yere sürdü, kısa zaman sonra Hz. Ebu Bekir bir rahatlama hissetti. Derin bir soluk aldı. Heybetli bir yılanın başı görüldü.

- Hey yılan, benim yol arkadaşıma, sırdaşıma eziyet etmeye ne hakkın var? Benden utanmıyor, Allah'tan korkmuyor musun?

- Ey Allah'ın Sevgilisi, insanların ve cinlerin peygamberi! Sana yalnız insanlar değil, kuşlar, yılanlar, karıncalar ve bütün hayvanlar aşıktır. Bu köleniz (kendini kastederek) büyüklerinin gözyaşları arasında senin özelliklerini dinledi.Senin yüzünü görmeye tutkundum, sana aşık olmuştum. Bu mağarayı bir gün onurlandıracağını biliyordum, çünkü işaretini almıştım. Uzun zamandan beri bu mağaraya gelmeni bekliyordum. Buradan hiç ayrılmadım. Bu karanlık mağaraya bir güneş gibi girdin. Fakat sadık arkadaşın, seni görmeme engel oldu. Bu yüzden bende ne edep, ne haya, ne de korku kaldı. Bu küstahlığa cesaret ettim."
Sevgili'nin Yol Arkadaşı Hz.Ebu Bekir, sf 84-85 
*
Allah'ın Sevgilisi'ne salat ve selam olsun.
Aşk.
Korktuğumuz, dışladığımız bir yılanı bile bendesi olduğu bir aşk.
Acaba o yılan kadar aşık mıyız O'na?
Ya Ebu Bekir kadar?
Susalım, gökler kadar dipsiz bir sükutla susalım. O Ebu Bekir Sıddık'tır. Peygamberlerden sonraki makamın tek başına sahibidir. O makam, Ebu Bekir'in makamıdır. Ebu Bekir Makamı'dır.
Allah ondan zaten razıdır, bizleri de onunla haşr eyleysin inşallah.

Ali Haydar Haksal'ın okuduğum ilk kitabıydı. Ama belki de en güzeliydi. Böyle güzel bir üslub, ancak böyle güzel bir insanı anlatmakla şereflenirdi zaten...
Okuyun, okutturun.
Onu tanıyın, tanıtın.
Emin olun ki Sevgili'nin yol arkadaşı, çocuklarınız ve belki de sizin bile hayran olduğunuz ne kadar yazar, şarkıcı, şair, alım varsa hepsinden üstündür. Ki ümmetin en üstünüdür.

Hayırlı, nurlu ramazanlar

1 yorum:

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.