Pastoral Senfoni - Andre Gide

*pastoral senfoni: önemli bir bethoveen eseridir. andre gide, bu eserden hareketle; kitaba, bu tamlamayı uygun görmüştür.

Kitabın adı: *Pastoral Senfoni
Yazarı: Andre Gide
Yayın: L&M Yayınları
Sayfa Sayısı: 99
Fiyatı: 2,5 TL

Bir Andre Gide eseri..

"büyük içsel fırtınaların yansısı, romanda şaşırtıcı derecede yalın bir kimlkle karşımıza çıkıyor. görülen ve görülmek istenilen dünya arasındaki yakınlık veya uzaklıklar, otobiyografik özellikler taşıyan roman yoluyla okurun zihninde yeni anlamlar kazanmayı bekliyor."

Her şey, papazın köy evindeki hasta kadının yanına gitmesiyle başladı. Evin sahibesinin ölmesinin akabinde, papazın dikkatini yine aynı evde, ufak bir kız çocuğu çekti. İyi kalpli bir din görevlisi olan papaz; evde, kendi halinde, hayatın büsbütün dışına itilmiş ufak kız çocuğuna merhametle baktı. Ölen akrabasıyla birlikte yaşayan bu kız çocuğunun, bakım ihtiyaçları vardı. Bu da papaz için bir nevi "ibadet" demekti. Hatta ibadetin ötesinde dini bir şahsiyetin, görevini yerine getirmesi demekti.

*
Gertrude:
Cenaze evindeki kız. Kör, bakımını üstlenen akrabasının ölmesi sebebiyle; yetim. İlgiden yoksun bir hayat yaşamış ve hayat denen bu hengamenin hemen hemen ne olduğunu bilmeyen 10-15 yaşlarında bir kız çocuğu.

Gertrude, eve geldiği gün, çok pis bir vaziyetteydi. Konuşamayan, görmeyen hatta iğrenç kokan bir kızdı. Papaz'ın bu kızı, ev ahalisinin karşısına çıkartması da ayrı bir şok etkisi yaratmıştı.

Amêlie:
Papazın eşi. Her şeyi standart bir mantıkla karşılayan. Hayatın olağan akışına uyup, düzen içinde yaşayıp giden bir kadın.

Papaz'ın; gerek eve fazla zaman harcamaması, gerek maddi ve fiziki yetersizlikler, Amêlie'nin Gertrude'ye bakışını olumsuz yönde etkilemektedir. O yüzden tepkisini yüksek sesle belli etmese de, bu durumdan hayli rahatsızdır. 

Uzun bir müddet...

Gertrude'nin hayata hazır bir hale gelmesi gerekiyordur. Papaz olağan ilmiyle, çabasıyla; konuşma eğitimi, okuma, belli başlı eylemleri öğrenmesi için ciddi bir mesai harcamaktadır. Evin annesi Amêlie, Papazın bu çabasından rahatsızdır. Bu rahatsızlığın sebebi küçük kıza yardım etmesi değil, tüm ilginin onun üzerine yoğunlaşması ve kendi çocuklarının ihmal edilmesidir.

Gertrude erginliği aşmıştır. Akıllı, edepli ve kalbi iyilikle dolu bir kız olmuştur. Evin oğlu Jacques de, Gertrude'ye gönlünü kaptırmıştır. Ancak Papazın bu konuda çekinceleri vardır. Gertrude'nin hayata geriden başlaması ve bazı kavramları hala bilmemesi, saf bir yüreğe sahip olması Papazı bu aşkı engellemeye itmiştir. Gertrude de bu çabanın farkındadır. 
*
Gertrude, Papazın kendine acımasından ziyade, kalbini kaptırdığını fark edecektir. Sorularıyla onu köşeye sıkıştırmaya başlayacaktır. 

Papaz artık teslim olmuştur. Ve artık iki taraf da aşkın ateşini yüreklerinde olanca şiddetiyle hissetmeye başlamıştır. 

Gertrude'nin tedavi olabileceğini öğrenirler. Artık gözleri görebilecektir. Dünyanın, düşlediği gibi çiçeklerle dolu, saf bir yer olmadığını görebilecektir.

Gertrude'nin gözleri açılır...

*si sua mala nescient

1 yorum:

  1. Kitapta geçen “Eğer gözleriniz görmeseydi, günahlarınız da olmayacaktı” cümlesi kitabın ana fikri gibi,ve sanırım özellikle aşk konusu işlenmiş.Garip ama okunası kitaplardan

    YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.