Çivi - Mehtap Altan


Mehtap Altan, ilk şiir kitabı Beyaz Ağıt'tan sonra yeni bir şiir kitabıyla tekrar karşımızda.
İlk şiir kitabının ardından 19 sene geçmiş.. 19 sene büyük bir zaman dilimi. Şairimiz bu süre müddetince epey demlemiş şiirini. 2014 itibariyle de biriktirdiklerini Ferfir yayınlarından kitaplaştırmış. 

Mehtap Altan’a, Temrin’den ve Acemi dergisinden aşinayız, zaman zaman röportajlarını, incelemelerini okuyoruz. Edebiyata büsbütün gönül veren bir isim. Şiir yazmanın, bir köşeye çekilip de, iç döküm yapmaktan ibaret olmadığının bir nevi örneği. 

Şairimiz, serbest şiirler yazıyor. Şiirlerini yazarken, birincil ağız kullanıyor. Tespitlerini daha çok kendi üzerinden okurlarına aktarıyor. Hemen hemen her şiirinde bir lirizm ve hüzn hakim. İçerisinde kendinizden çok şey bulabileceğiniz mısralar mevcut. 

Kitapta, 54 şiir var. İki bölümden oluşuyor. Ay Yağmuru ve Dualı Karınca Manifestosu.  
Altan'ın şiirlerini incelediğimizde şunu fark ediyoruz, mesela hiçbir şiiri, zoraki yazılmış değil, hepsi sayın Altan’ın ilhamının mahsulü.  Aynı ilhamı şiir başlıklarında da görüyoruz, çok tatlı ve ince kelimelerden örülü. 

Şunu da belirtmeden edemeyeceğim ki, kitabın kapağı çok orijinal görünüyor.

Yoğun imgelerle örülü bu kitabımızdan birkaç mısra paylaşmadan önce, şair Altan’a, kitabını kültürelf için imzaladığı için teşekkür ediyoruz.

vav olup kıvrılacağım / bir türkünün en acıyan yurduna” sf13
kıyametin karnı acıktı” sf. 19
soluğum  / genzimde kıyameti şeddeleyen soluğum”  sf.37
iflah olmaz kafiyeler doğurdu ömrüm” sf.64
kanadım kanıyor ömrüme gamzesini serenim” sf.66

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.