Yedi Güzel Adam Dizisi


Haftalar öncesinden duyuruldu Yedi Güzel Adam. Böyle bir projenin konuşulması bile heyecanlandırmıştı biz edebiyat severleri. Ardından proje üzerine ilk ipuçları geldi. Sosyal medyada konuşulmaya başlandı. Çok tatlı bir süreç oldu, daha proje aşamasındayken bile edebiyata gönül veren çevreler arasında yayılmaya başladı. Şiirleriyle, duruşlarıyla sevdiğimiz, kimimizin hayranı olduğu şahsiyetlerin televizyon ekranında temsil edilmesi, büyük bir mutluluk bizler için.. 

Yazıya başlamadan evvel bu projenin yapımcısı, Pusula Film'e, bizlere ulaştıran Trt'ye, yönetmen Levent Demirkale'ye, senarist Şilan Avcı'ya, oyunculara ve tüm set ekibine, bu denli maneviyatı yüksek bir yapımı bizlere sundukları için teşekkür ederiz.
*
Yedi Güzel Adam, Erdem Bayezıt'ın gözünden Kahramanmaraş'taki, Kahramanmaraş Lisesinde, şairlerimizin söylemiyle "Kara Lise"de geçmektedir. Maraş'ta çekilmesi itibariyle, bölge halkının da yakın ilgi gösterdiği bir yapım oldu.
*
Yedi Güzel Adam dizisi, Cahit Zarifoğlu'nun "Yedi Güzel Adam" adlı şiirinden hareketle ortaya çıkmıştır. Zarifoğlu, şiirinde yedi güzel adamdan bahseder. Bunların 5 tanesinin Mavera dergisinin kurucularından; Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Akif İnan ve Erdem Beyazıt olduğu düşünülür. Diğer iki isim ihtilaflı kısımlardır. Nuri Pakdil ve Sezai Karakoç'tur diyeni de vardır, Ali Kutlay'ı ekleyenler de... Zarifoğlu'nun bir çok sevdiği gönül dostu ve yol arkadaşlığı ettiği insanın olması münasebetiyle, her yorum biraz eksik kalır. Bu kişileri tam olarak bilemeyiz ancak şurası nettir ki, Cahit Zarifoğlu'nun bağlılık duyduğu, davasına hürmet ettiği kişilerdir.


Yedi Güzel Adam dizisi; bir belgesel değil, şahısların şiirlerinden, anı ve hatıratlardan toplandığı kadarıyla kurgulanmış bir yapımdır. Ancak büsbütün de kurgu diyemeyiz, kısım kısım doğruluklar içeriyor. Bir kurgu olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurarak, şairlerimizin hayatlarını, fikri dünyalarını gözümüzde canlandırmak doğru olanıdır..
*
Dizi çok boyutlu. Kimi kısımlarda üstatların şiirleri okunuyor, kimi kısımlarda aşk, ayrılık, özlem vb. soyut konular etrafında yaşantılar yansıtılıyor. "Kambur Emine" gibi, izlerken illallah edeceğiniz karakterleri de görebilirsiniz, Erdem Bayazıt'ın zorlu öğretmenlik maceralarını da... Kuru bir belgesel olmaktan uzakta, izleyenlere çok şey katacak bir yapım... Benim sevdiğim bir bölümü var ki paylaşmadan edemeyeceğim. Erdem Bayazıt ve Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl Kısakürek'in, "Bu Yağmur" şiirinin son iki kıtasını, yağmurun altında bağıra bağıra söylüyorlar. 


Yedi Güzel Adam'ın ilk bölümü, 19 Nisan 2014'te Trt'de yayınlandı. Her Cumartesi, 19:55 Trt'de olacak. Yedi Güzel Adam'ın ilk bölümünü buradan izleyebilirsiniz.
Sonraki bölümlere dair bazı detayları da ele almaya devam edeceğiz. Yedi Güzel Adam'a dair, her türlü bilgiyi, http://yediguzeladam.tv/ den bulabilirsiniz.

Bu güzel yapıma, kültürelf ailesi olarak başarılar diliyoruz.

2 yorum:

  1. ilk iki bölümü izledim ve çok etkilendim.. inşallah reytinge kurban gitmez.. malum tutan dizlerden bir hayli farklı..

    YanıtlaSil
  2. Trt genel müdürü açıklama yaptı Emine Hanım. Reyting kaygısıyla yayınlamadık dedi. Muhtemelen devam eder.

    YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.