Kitap Tavsiyesi: Samanyolunda ZiyafetMalumunuz Ramazan ayının kutsi iklimine girmiş bulunmaktayız. Hepimizi tatlı bir telaş, tatlı bir heyecan sarmış durumda. Eşimizle, dostumuzla oruçlar tutuyoruz. Çocuklarımızın, kardeşlerimizin ellerinden tutup teravih namazlarına gidiyoruz. İbadetler ediyoruz. İşte bu unsurlar, diğer aylardan farklı olarak içerisinde bulunduğumuz iklimi nispeten tatlılaştıran bir durumu arz ediyor. Bu münasebetle; "Sahur", "İftar" ve "Teravih" gibi kavramlar, insan nezdinde terbiye edici bir araç olarak kabul görüyor. Bu terbiye araçlarıyla nefislerimizi dizginliyoruz, ruhlarımızı dinginleştiriyoruz. Tabi şuurumuz, idrakimiz yettiğince... Bu kısa yazımızda, Ramazan ayı münasebetince, "Ramazan" şuuru kazandıracak güzel bir kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum. 

Sezai Karakoç üstadın, "Samanyolunda Ziyafet" adlı eseri. 
Diriliş Yayınları'ndan çıkma bu eser 139 sayfadan ve 35 adet denemeden oluşuyor. Tamamı Sezai Karakoç'un Ramazan ayının ruhuyla kaleme aldığı denemeler. Bu denemeler dönemin saygın gazete ve dergilerinde yer alması münasebetiyle, eski Ramazan'lara da ışık tutacak nitelikte bir eser. Kültürelf olarak bu mübarek ay hasebince, "Samanyolunda Ziyafet" adlı eseri okumanızı tavsiye ediyoruz. Şimdiden iyi okumalar dileriz. 

Bir pasaj:

"Bir ev nasıl yılda bir defa temizlenir, örümcek ağlarından kurtarılır, kiremitleri aktarılır, sıvanır, yıkanır, onarılır ve badana edilir, yani yeni yapılmış hale getirilirse, bir ruh da, yılda bir kere, böyle bir genel temizlik ve revizyon ister."

Samanyolunda Ziyafet, Sayfa 7

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.