Anna RF



Yine başka bir keşifle karşınızdayım sevgili kültürelf takipçileri! Bu defa Mark Eliyahu, Ahmet Bülent Ekin gibi daha önce bahsettiğim müzisyenlerden bir tık daha fazla bilinen bir grupla tanıştıracağım sizi: Anna RF.

Grup İsrailli iki gençten oluşmasına rağmen, sık sık dünyanın her yerinden (bilhassa Doğu'dan müzisyenlerle) birlikte çalışıyor. Doğallığı, doğayı ve doğuyu katıp katıştıran bu grubun iki üyesi var: Roy Smila ve Ofir J. Rock. Belirtmek istediğim önemli bir nokta şu ki; grup üyelerinden Roy, yine sizinle bu platformda tanıştıracağım Faran Ensemble grubunun da üyesi. Kemençe, saz, kemane gibi etnik enstrümanları çalabilmesinin yanı sıra Doğu müziği dersleri de veriyormuş. J ise müzik prodüktörü ve Nasala Music and Spirit'in de kurucusu... Kendisi hakkında duyduğum en farklı şey de Vendetta hard rock grubunda gitar çalması! Neden mi farklı? Hanımlar beyler bu adam etnik müzikteki zarif tınılarıyla hayatıma girmişti ve ben onu bir hard rock grubundan ziyade çölde tefekkür ederken hayal etmiştim. Ki grup arkadaşıyla da tanışmaları böyle olmuş; çölde, Shaharut adında bir kasabada. Ortaya böyle mükemmel bir sonuç çıkmış. Anna RF, ibranicede "bilmiyorum" demekmiş ayrıca. Ne kadar anlamlı. Bilmiyoruz.

En başta "İsrail" dediğimde, ben de dahil olmak üzere hepimizde bir duraklama oluyor, doğrudur. Fakat bu adamlar bütün olaylardan uzak ve izole olarak çölde yaşıyorlar. Biz emekli olduktan sonra sakin bir Akdeniz kasabasına yerleşmeyi düşünürken bu adamlar çölde, bu coğrafyayı tam anlamıyla koklayarak müzik yapıyorlar. Tahmin edebileceğimiz gibi kayıtlarını yaptıkları yer de çölün ortasında... Müziklerinin verdiği kahve sarısı rengin kaynağı da burdan geliyor sanırsam :)

listenbeforeyoulove.blogspot.com'a verdikleri röportajda da belirttikleri gibi, böyle müzisyenleri dinlemeyi seviyorlar: Beats Antique, Shpongle, Balkan Beat Box, Ömer Faruk Tekbilek, Imamyar Hasanov, Taksim Trio, Hüsnü Şenlendirici, Habil Aliyev...

Evet Hüsnü Şenlendirici ve Ömer Faruk Tekbilek gibi üstadları da dinliyorlar! Taksim Trio'yu ifşa ettikleri için de teessüf ediyorum kendilerine. Ona ayrı bir yazı yazmak lazım. Merak edip bu faydalı röportajın tamamını okursanız; grubun Türkiye, Türk kültürü, Türk müziği, Türk yemeği ve lokumperest olduğunu da anlamanız çok zor olmaz.

Gelelim sevdiğimiz, bildiğimiz çalışmalarına:

Anna RF feat İmamyar Hasanov-Lachin
Weeping Eyes
Stonehenge
Higher
Bingöl
Close Your Eyes
Desert Blues
Change
I & I
End Of The World
Raining İn The Desert

Daha fazlasını fan sayfalarında, kendi sitelerinde, Youtube kanallarında bulabilirsiniz. Bu arada grup çok kez gelmiş Türkiye'ye. İlk Ankara'ya gelmişler. Gömebilirsiniz beni. Her zaman yaptığım gibi favorilerimi açıklıyorum:

Lachin
Stonehenge
Raining İn The Desert
Weeping Eyes
Bingöl (isminden de geliyor biraz)
Hepsi :)

Bazen doğallıkları aşırıya kaçsa da bu adamların müziğini seviyorum. Sevdiğim için de sevdiğim bu yerde paylaşıyorum ki siz de bu "çöl mavisini" ciğerlerinizde hapsedin. Sevgiler!

NOT: Bir sonraki yazım İmamyar Hasanov'la alakalı olacak. Sabırsızlıkla beklemeyi unutmayın. Yeniden sevgiler :)

3 yorum:

 1. Aa nasıl olduysa ben bunları biliyorum :) İsrailli olduklarını bilmiyordum.

  YanıtlaSil
 2. bilenleri var evet, bu sevindirici. israilli olma konusunda takındıkları tavır belli. teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. okuyalim kültürlenelim :))) yazında da söylediğin gibi ısrail diyince duraksadım ama şimdi yorum yazmayı bırakıp dinlemeye gidiyorum
  MÜZİK EVRENSELDİR

  YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.