Kulaklarda Bir Hikaye: Mashrou'Leila


Grup Adı: Mashrou'Leila
Grup Üyeleri: Hamed Sinno
Haig Papazian
Omaya Maaleb
Carl Gerges
Ibrahim Badr
Andre Chedid
Firas Abu-Fakhr

Bomba gibi bir grupla daha karşınızdayım: Mashrou'Leila!

Grubun ismi ne kadar orijinal değil mi? Arapçada "tek gecelik proje" anlamı ve tabii ki bizim de kültür ve hikayelerimizden de aşina olduğumuz Leyla figürü tek bir isimde birleşmiş. Çok güzel be! İsmine münhasır grup, Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde mimarlık ve grafik tasarım okuyan yedi gençten oluşuyor. Grubun ismi, kaderine uymuyor. Tek gecelik projeyken tüm dünyada milyonlarca dinleyici kitlesine ulaşmak... Düşündüklerinin tam tersi. Vay be demeden geçemeyeceğiz sevgili okur. Bu arada son zamanlarda sayıları beşe düşmüş durumda diye bir duyumumuz da bulunmakta. Rivayet olmadığı kesin (Bakınız en üstte kullandığımız ve yakın zamanda çekilmiş grup resminde beş kişiler, acep neden?).

İşin teknik ve dedikodu kısmını bir kenara bırakalım. Arapçalarını Filistin veya Lübnan (ki adamlar Lübnanlı) aksanıyla konuştukları için hoş bulan Arap arkadaşlarımı bilmem ama ben bu tınıyı sevdim, çok sevdim. Yok efendim solistleri Hamed gaymiş, Lübnan'daki iç karışıklıklara tepkileri şöyleymiş, böyleymiş; bunlar beni çeken şeyler değil. Herkesin kendi tercihi, sorgulamak bize düşmez. Ama özellikle kemanı bu kadar güzel kullanmaları ve arapçayı bu kadar narin yansıtmaları beni benden aldı. Ka-li-te-li mü-zik! İstediğim şeyi onlarda da buldum. Başta isimleri dikkatimi çekti, sonrasında aylardır süregelen bir içli dışlı olma durumu bazen melankolik bazen süper enerjik şarkılarıyla... Sözü onlara bırakmak için sabırsızlanıyorum aslına bakarsanız ama iki albümlerinden de bahsetmeden hakkını veremem herhalde yazının:

1-Mashrou'Leila
2-El Romancy
3-Raasük

Şarkılarında hikayeler anlatıyor, bazen sloganlar atıyor, akıllarına ne eserse onu söylüyorlar. Bu yüzden bazı Arap kanallarında sansürleniyorlamış. Kilit vurulmuş dudaklardan daha fazla ses çıktığını bilemiyor süper güçler. Ah! Kliplerini izlemenizi de özellikle tavsiye ederim. Renkler, karikatürize etmeler, görüntü ve klipteki hikayeler o kadar hoş ki. Ciddi manada sempatikler. Her şeye ve herkese rağmen kendilerini kendi dillerinde bulduklarını ve başka bir dille hikayelerini anlatamayacaklarını söylemeleri de ayrıca takdire şayan bir olay. Solistin sesi hem çok zarif hem de sıradışı. Hamed'e ayrı bir parantez açmak lazım zaten. 

Hem biliyor musunuz, geçen yıl ilkbahar kapıdayken bu grup İstanbul'da konser vermiş. Yine de o kadar bilinmiyorlar ülkemizde. Bilinenlere bakınca bu üzücü sonucun neden olduğunu anlamak o kadar da zor değil. Dinleyin bu adamları, dinlettirin. 

Bir röportajları var, meraklısı burdan okuyabilir: http://betaarti.com/2011/02/roportaj-mashrou-leila/

Benim favorilerimden bazıları da şunlar:

Inni Mnih
Fasateen
Raksit Leila
Imm El Jacket
Habibi
3a-Babo
El-Mouqadima
Ala Babu
Abdou
Bahr
Ma Tetrikni Heik

Gördüğünüz gibi utanmasam bütün şarkılarını yazacağım. Biz beğendik, size de yazıp tavsiye ettik. Gerisi size kalmış. Batı'ya dokunan Doğu müziğini seviyoruz işte böyle biz. 

Leylalar, Mecnunlar, Leyla olmak istemeyenler, Mecnun'dan bıkmışlar! 
Kısacası her kimsen ve her kim olmak istiyorsan, dinle bakalım ne oluyor. Denemekten zarar gelmez.Bir sonraki yazı bozuntumda görüşünceye dek, yüreğinize iyi bakın; zira ona çok ihtiyacınız olacak. 

Maviler.
Sevgiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.