cumaya gittik geleceğiz...kültürelf kasım ayıyla birlikte 4 yaşına girecek. bu da siteyi oluşturan zat’ın dört senelik türkçe öğretmenliği eğitiminin süresine tekabül ediyor. kültürelf’i 11 kasım 2011’de kurmuştuk. o zamanlar üniversiteyi henüz yeni kazanmıştık. yazmayı, okumayı gönülden seven, bu işler dışında bir çok meseleye kulağını tıkayan gerçek bir edebiyat aşığıydı bu fâkir... ancak zaman olduğu gibi yerinde durmuyor efendim... 2014 yılını bitiriyoruz… şimdi önümüzde muhterem devletimizin koyduğu yapay bir engel var. -kpss- bizler için bir nevi kader sınavı desek yanlışa düşmeyiz.... çünkü aldığımız dört senelik eğitimin tasdiklenebilmesi için bu sınavda başarılı olmamız şart koşuluyor. yani yüce devletimiz 4 sene boyunca aldığımız eğitime pek güvenmiyor, bir de bizleri test etmek istiyor. sadece bizi mi, kendi bünyesindeki hocalarına bile güvenmeyerek, onların da verdiği eğitimi test ediyor… aslında bir nevi yok sayıyor. neyse sayın okurum, bunlar gündelik, tartışmaya gerek duyulmayacak kadar ucuz meseleler. haksızlığı allah görüyor… ben asıl meseleye geleyim.     
***
insanın mesleğini eline alabilmesi, bir iş kurabilmesi bence kişinin hayatındaki en kritik dönemi oluşturuyor. meslek insana insanlığını gösteren kollektif bir rol.. insanın özlük ve özgürlük haklarını garantiye alan, kimliğini oluşturabilmeye yarayan toplumsal bir görev dağılımı.. böyle hayati bir zarureti yerine getiremeyen bireyin aslında fazla da düşünecek bir şeyi kalmıyor.  ekmek, aş derdi varken insanın hayatı güzel kılmaya yarayan(kültürelf gibi.), zaruriyeti olmayan bu tür tatlı uğraşları düşünmesi pek sağlıksız gibime geliyor... düşündük diyelim… ama öyle bir sınava tabi tutuluyoruz ki, uğraşlarımızın peşinden gitsek dahi randıman alacak pisikolojide olamıyoruz… çünkü ezberleyecek binlerce kavram, yüzlerce kanun, kural var… bunun altından kalkabilmek için, tek bir noktaya odaklanmak gerekiyor dostlarım… bu rekabet ortamı bunu gerektiriyor… ve malesef ki yaptığımız bu ezberlerin sonunda, öğrencilerimize modern kuramlar eşliğinde, ezberin ne kadar kötü bir şey olduğuna dair sahte konferanslar vereceğiz… ne gelir ki elden!
***
kültürelf ilk olarka kitap incelemesi, eleştirisi yapan bir proje olarak ortaya çıktı. sonra yeni arkadaşların gelmesiyle daha farklı edebi meselelere de yönelmeye başladı. işin teknik ve estetik kısmı gün geçtikçe önemli bir mevzu haline geldi. bu da nitelikli bir yayın sürecini gerektirdi. işte sayın okuyucu; günü geldi, bizler kimliğimizi kazanma çabasına düştük, bunun sonunca edebi meselelere gereken önemi gösteremeyecek bir noktaya sürüklendik... şartlar şimdilik kültürelf'e izin vermiyor.. bir süre güncellenmeyecek... durağan bir vaziyette sıranın kendisine gelmesini bekleyecek... gün gelir elbet...  11.09.2015 neden olmasın?
***
kpss sonrası için her şeyin çok daha güzel olacağına inanıyorum. misal kültürelf, blog olmaktan çıkacak, bir kültür-sanat platformu haline gelecek. daha bir profesyonel hal alacak. işte o zaman tüm şevkimizle, tüm aşkımızla edebiyatın ne olduğunu tüm herkese göstereceğiz.. ama öncesinde gütmemiz gereken bir deve var.. ve diyardan gitmek olmaz…

11.09.2015'te görüşmek üzere...

erdi demir

2 yorum:

  1. Yolunuz açık olzun bekliyoruz dönüş tarihinizi.

    YanıtlaSil
  2. Bloğunuzu uzun zamandır takip ediyorum. Size sınavda başarılar dilerim. Açılış tarihini ajandama eklemiş bulunmaktayım. Selametle.
    Sessiz okur.

    YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.