bir meşru müdafaa usulü: hicretkuşlar kış zamanlarında ılıman, yumuşak iklimli yerlere göç ediyorlar. kış denilen zorluktan; o narin, o zayıf bedenlerini uzak tutuyorlar. geri döndüklerinde daha dirençli, daha güçlü bir yaşama kavuşuyorlar. çoğu defa bir iki mevsim önce kurdukları yuvalar bile bozulmuyor.

eski çağlarda kavimler, insan toplulukları; çoraklıktan, kıtlıktan ötürü bir yerlere göç ediyorlardı. gittikleri yerlerde yemyeşil ovalar, bereketli topraklar düşüyordu nasiplerine. buralarda daha dirençli, daha kuvvetli medeniyetler kuruyorlardı.

volkanın içinde kaynayan ateş çok dayanamıyordu. kendini masmavi gökyüzüne bırakıyordu.  bir nevi içinde bulunduğu zorluklardan, daha güvenli noktalara göç ediyordu. göç ettiği yerde bereketli, verimli tarım arazilerine gebe kalıyordu.          

bulutlar daima yağış bırakacakları, içlerini rahatlatabilecekleri yerlere göç ediyorlar. hiç bir zaman bir çölün üzerinde avare gezen bulut göremezsiniz. tabi arabistan çöllerinde peygamberi bulup, ona gölge olmaya çalışan meczup hariç.

peygamberler daima göç ediyorlardı. zulümden, küfürden uzak tutuyorlardı o ismetli bedenlerini. allah kelamını yeşertebilecekleri bir mevsim bulduklarında daha dirençli, daha kuvvetli adımlar atıyorlardı.      

muhammed a.s. mekkeli müşriklerin zulmünden hicret ediyordu. geri dönüş için kuvvet, dirayet topluyordu bileklerine... geri döndüğünde tuzla, buz edecektir küfrü. islam dünyaya hakim kılınacaktır… “gerçekten her zorlukla beraber bir kolaylık” oluşuyordu.

bana öyle geliyor ki dostlarım: alemlerin rabbi hicret’i, bir nevi “meşru müdafaa” hakkı olarak insanoğluna işaret ediyor… bu müdafaanın ardı, daima huzur getiriyor…          

zorluklardan, bayağılıklardan, zulümlerden, kahpeliklerden uzak durmaya, temizlenmiş bir bölgeye hicret etmeye hepimizin ihtiyacı var… bırakın sistem insanları buna “kaçmak” desin. bir insan içine hapsolduğu bu “gökten zindan”dan nereye kaçabilir ki?

kaçamaz elbet. hicret eder… 

daha dirençli, daha taze, daha kuvvetli olabilmek için…     


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.