Özgür Babacan & İrfan Seyhan'dan: Alabanda


Arkadaşlar toplanın, toplanın! Mevzu var. Trabzonlu olması babacığımı pek bir memnun eden kemençe ustası İrfan Seyhan ve ipek sesli gitarist Özgür Babacan'ın albümleri çıktı: Alabanda!

İlk klibini "Urfalı Güzel" isimli parçalarına çekmişler, izlenilesidir, dinlenilesidir. Kemençe çok başarılı, gitar ona çok naif eşlik ediyor. Karadenizi her yönüyle nasıl sevdiğimden bahsetmek gereksiz. İçinden kalite akan şarkılara bir göz atalım diyorum ben:

İnce Bel
Urfalı Güzel
Keşan
Diz Dize
Bekle Beni Sevduğum
Zeynep
Sevmedun İnadına
Eğildum da Su İçtum
Kaban Destanı
Kapındaki Çiçekler

Hepsini tek tek dinledim, ayrı ayrı da beğendim. Aslında bir albümdeki bütün şarkıları beğenmem çok nadir rastlanan bir durumdur. Bu yönüyle de baktığımızda albüm on numara beş yıldız. Fakat sözlerine ve melodisine dikkat çekmek istediğim bir eser var: Kaban Destanı.

"Yağmur yağma Kaban'a 
yollari bulaşiktur

Diyeceğum bubana kizun bana aşiktur
Dünya üç günlük dünya sen yoksan daracuktur
Sen da der misun yarum da bu sevduğum uşaktur

Yerden bulduğum taşla camuni kiracağum
Buban azrail midur kiz ondan mi korkacağum
Göze aldum ölümü seni kaçiracağum
Kaderum ayriliksa da razi olmayacağum

Gökyüzune ay olsam gece vursam simana
Buban engel olamaz senunla ikbaluma
Senun derdune yarum aklar duştu saçuma
Al bohçani bu gece da kaç gel benum yanuma"

Daha önce de Karmate'nin seslendirdiği bu güzel şey pek bir zarif geldi bana. Adam kıza değil de babasına yazmış sanki :) 

Bir de özür dilemek isterim, aslında daha önce yazıp sizleri haberdar etmek isterdim bu albümden fakat malum sınav haftaları, dünya hali vs vs. Albümün ismi de pek bir albenili öyle değil mi?

Biz dinledik beğendik gerisi size kalmış. Artık babanıza dinletir "ha bu sevduğum uşaktur" mu dersiniz, yoksa sevduğunuz uşağa mı dinletirsiniz bilemem. Bizden haberini vermesi, sizden dinlemesi!

Sevgiler, maviler.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.