Şiir'in Düğüm'üacının güle semah dönmesidir annem” sf.60

Düğüm, 2015 itibariyle Hayal Yayınları’nca okurların beğenisine sunuldu. Müellifi Şevket Önder, Sakarya Üniv. Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü mezunu. 1991 yılında doğan Şevket Önder’in ilk kitabı olması hasebiyle, şahsi anlamda müthiş bir heyecanın,  büyük bir mutluluğun simgesi konumunda.

Düğüm, “Bakır Tenli Yapraklar” ve “Tefsirsiz Hüzün” adlı iki bölümden oluşuyor ve içerisinde 20 adet şiiri barındırıyor. Acemi, Ayna İnsan, Temrin, Tmolos, Divanyolu, Adı Yok, Berceste, Ayvakti, Türk Dili ve Seyyar Fanzin’den aşinalık duyduğumuz şairin ilk göz ağrısı olan Düğüm kitabı, ihtisasını bitirdiği olduğu Sakarya Üniv, Eğitim Fakültesi bünyesinde de büyük bir heyecan oluşturmuş durumda.

Şevket Önder, tabiri caizse şiirle yatan, şiirle kalkan doğuştan şair ruhlu genç bir adam. Edebiyata olan inanmışlığı ve şiirine gösterdiği itibar neticesinde bu birikimini 2015 itibariyle kalıcı hale getirerek, ilk eseriyle okurlar karşısına çıktı.

“Hüzün” metaforu Şevket Önder’in de kendine örnek aldığı, hocam dediği Hilmi Yavuz’la anılıp bilinse de kendisi bu kavram üzerine olan ısrarını, neredeyse kaleme aldığı tüm şiirlerinde gösteriyor. Şimdiden “Hüzün Şairi” olarak çevresinde mütevazı bir tanınmışlık da uyandırdığını söyleyebiliriz.


Şevket Önder şiiri; yorgunluklarının, kırgınlıklarının içten yakarışlarını, okuyanı hislendiren bir büyüyle, yer yer mistik, fazlasıyla lirik ve sanatkâr bir üslupla, çıkacağı yolculuğun daha en başından, nasıl bir yolculuk içerisinde olacağını bizlere göstermiş bulunuyor. İlk okurlarından olduğumuz bu kitabın, ilerleyen zamanlarda kıymetinin anlaşılacağı ve hak ettiği ilgiyi göreceği fikrini taşıyarak, kitabının bahtının açık olmasını temenni ediyoruz.

Kitaba ulaşmak için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.