"Gönül Sayfam"a Senfonik Yorum


5 kıtada 1000’den fazla konser veren “100 kişilik Budapeşte Gypsy Senfoni Orkestrası”, 21 Kasım gecesi Ataşehir Ülker Sports Arena’da unutulmaz bir konsere imza atacak. Konserde Kayahan’ın “Gönül Sayfam” bestesi, ilk kez senfonik olarak yorumlanacak.

Daha önce 3 kez Türkiye’ye gelen ve geldikleri her seferde, biletleri haftalar öncesinden tükenen 100 kişilik Budapeşte Gypsy Senfoni Orkestrası, bu kez, kuruluşunun 30. yılı dolayısıyla İstanbul’a geliyor. 21 Kasım Cumartesi akşamı Ataşehir Ülker Sports Arena’da muhteşem bir konsere imza atacak olan orkestra, notalara bakmadan Liszt, Bartõk, Kodaly, Hubay, Erkel, Brahms, Tchaikovsky, Sarasate, Strauss’un çalışmalarını içeren klâsik sanat eserlerini icra edecekler. 2000 yılında dünyanın en kalabalık yaylı çalgılardan oluşan orkestrası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Budapeşte Gypsy Senfoni Orkestrası, Ata Demirer ile herkesin yeniden diline dolanan “Fıldır Fıldır Hayriye” türküsünü, yerel çalgımız kemençe eşliğinde yorumlayacaklar. Orkestranın en büyük sürprizi ise geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Kayahan’ın unutulmaz bestesi “Gönül Sayfam” olacak. İlk kez senfonik olarak yorumlanacak “Gönül Sayfam” ile dinleyicileri büyüleyici bir müzikal yolculuk bekliyor.
Not: Biletler sadece Biletix’dedir.
100 kişilik Budapeşte Gyspy Senfoni Orkestrası hakkında:
Cimbalo estrümanını dünyada en iyi çalan virtüöz Oszkar Ökrös ve orkestranın aynı zamanda Şefi Jozsef Lendvai Csocsi gibi dünyanın en iyi keman çalan virtüöz sanatçılarını bünyesinde bulunduran orkestra, 60 keman, 9 viola, 6 çello, 10 kontrabas, 9 klarinet ve 6 simbaldan oluşmaktadır. 1984 yılında efsanevî Macar Çigan volinist Sandor Jaroka’nın cenazesi dolayısıyla tüm ülke çapında bir araya gelen Çigan müzisyenlerin doğaçlama olarak sergiledikleri performans sonrasında 1985 yılında kurulan orkestra, olağanüstü teknikleri ve klâsik ile gelenekselin enerjik bir yorumu ile dünyaca tanınır bir konuma gelmiştir. Boross, Lakatos, Lendvai, Csocsi ve Rigo Buffo gibi ünlü Çigan müzisyenlerin de dahil olduğu orkestra, 2014 yılında Macaristan Parlamentosu tarafından “Hungarikum”* şeref adına layık bulunmuştur. Orkestra, Kartaca 45. Uluslararası Müzik Festivali’nde “Festival Ödülü”nü, 2000 yılında ise Macar Mirası Ödülü’nü kazanmıştır. Yine aynı yıl orkestra, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Sadece 2002-2014 yılları arasında Paris Theatre des Champs Elysées’de 55 performans sergileyen ve 30 yıl içerisinde 1000’den fazla konser veren Budapeşte Gyspy Senfoni Orkestrası’nın 1985’ten bu yana 21 CD’si ve 5 DVD’si bulunmaktadır. Bunlar arasından 8 ve 14 sayılı albümleri sırasıyla platin ve altın disk ödülünü kazanmıştır.
Kaynak: Marka-Sanat

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.