Anayasanın Dil Bağlamında Değerlendirilmesi

Anayasamızın dil bağlamında değerlendirilmesi yapılmışmıdır, veya az da olsa bir iki kişi bu düşünceyi zikretmişmidir diye tarama yaparken şu habere denk geliyorsunuz. Mutlu oluyorsunuz.


"AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, "Yeni anayasamızın düzenlenmesi esnasında mutlaka Türk Dil Bilimi uzmanları danışman olarak görev yapmalıdır" dedi."

Ramazanoğlu, "TC. 1982 Anayasası metni üzerinde kapsamlı bir lisan ve ifade analizi" adı verilen çalışmanın hukuki veya siyasi bir nitelik taşımadığını belirterek, amacının sadece anayasadaki dil bilgisi yanlışları ile anlam bütünlüğü hatalarını ortaya koymak olduğunu söyledi. 177 asıl, 19 geçici ve 2 kaldırılan olmak üzere toplam 198 maddeden oluşan 1982 anayasasının tüm metinleri üzerine teknik bir analiz yaptığını ifade eden Ramazanoğlu, çok sayıda yanlışlıkla karşılaştıklarını ifade etti.

Anayasanın giriş bölümünün bile 26 satırdan oluşan tek bir cümleyi kapsadığını belirten Ramazanoğlu, şöyle konuştu: "Anayasamızı Amerika anayasası ile karşılaştırdığımız zaman, ABD anayasasının sadece 7 maddeden oluştuğunu görüyoruz. Burada hem metin açısından hem de madde sayısı açısından çok ciddi fark var. Bizim anayasamızın başlangıç bölümü 26 satırdan müteşekkil tek bir cümle. Yani açıkçası bu kadar uzun bir cümlenin anlaşılabilirliğinin ne kadar zor olduğunun takdirini size bırakıyorum.

Burada önemli mantık hataları da var. Örneğin, 'dünya milletleri ailesinin eşit haklara sahip şerefli bir üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti' diye başlayan bir ifadede 'dünya milletler ailesi' diye başlıyor ama bir devlete atıfta bulunuyor Türkiye Cumhuriyeti'ne. Bu bir mantık hatasıdır. Dünya milletleri diye başlıyorsan, ya bir millete atıfta bulunacaksın, eğer bir devlete atıfta bulunacaksan o zamanda dünya devletler ailesi diye başlayacaksın.

Aynı şekilde 'Türkiye Cumhuriyeti'nin maddi ve manevi mutluluğu diye başlayan bir ifade var.' Buna benzer ifadeler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Türkiye Cumhuriyeti masa gibi sandalye gibi bir nesnedir. Masanın sandalyenin nasıl maddi ve manevi mutluluğu söz konusu olamazsa onun gibi Türkiye Cumhuriyeti için de maddi manevi mutluluk atfedilemez. Olsa olsa 'Türkiye Cumhuriyeti halkının mutluluğu' olabilir."

Devamı: http://www.iha.com.tr/haber-anayasada-dil-duzenlemesi-209582/ 

Kaynak: İHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.