İslami İlimler Külliyesi Erzurum'da Açılıyor


Vuslat Derneği Başkanı Muhsin Keleş,"Erzurum'da temelini atacağımız külliye, 130 bin metrekare kapalı alanı, sosyal alanlarıyla 5 bin talebeye hafızlık ve İslami ilimler noktasında hizmet verecek. Külliyemizde, kendi medreselerimizde yetişen icazetlerini almış hocalarımız eğitim verecek. Külliye, Türkiye'nin en büyük İslami ilimler külliyesi olacak" dedi.

Muhsin Keleş, 61 dönümlük arazisi ile içerisinde eğitimin yanı sıra yüzme havuzu, spor ve fitness salonu, halı saha gibi sosyal alanların da bulunacağı "İslami İlimler Akademisi Dev Külliye Projesi"nin Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıdığını söyledi.

Külliyede şu başlıklar altında çalışmalar olacak:


Hafızlık Eğitim Merkezi

İbtida eğitimini alan öğrencilerimiz hafızlık kursunda ortalama 18 ay içinde tashih-i huruf eğitimini ve dönem sonunda hafızlık belgesini alabileceklerdir.


İlahiyat Lisans – Önlisans Etüd Merkezi

Örgün eğitime devam eden öğrencilerimizin derslerine ilave olarak İslami İlimlerde ek ders mahiyetinde Fıkıh, Hadis , Kelam , Mantık , Usul konularında eğitim verilecektir.


Arapça Eğitim Merkezi

Çağımızın İmam-ı Gazalilerinin, Birunilerinin yetişeceği Eğitim Merkezimizde İslami İlimlerin ( Fıkıh, Hadis Gramer, Kelam, Mantık, Hadis, Usul ve diğer ) tüm dallarında eğitim verilecektir. 


Okul Beraberinde Hafızlık Eğitim Merkezi

Ortaöğrenim Kurumlarında eğitimi devam eden öğrencilerimize Kuran Hafızı ve manasını öğrenme alanında eğitim verilecektir.


Hat Sanatları Eğitim Merkezi

Öğrencilerimizin el becerilerini geliştirmesi adına Hat Sanatların alanında eğitim verilecektir.


Vuslat Derneği Bölge Aşevi – Fırın

Bölge Aşevimizde, günlük 5.000 ihtiyaç sahibi aileye düzenli olarak sıcak yemek sunulacaktır. Aynı zamanda Aşevi bünyesinde kurulacak olan fırınımızda günlük 10.000 Adet sıcak ekmek ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine kadar götürülecektir.


Vuslat Derneği Bölge Lojistik Merkezi

Lojistik Merkezimizde Gıda, Giyim gibi temel ihtiyaç maddeleri bulundurulacak olup İstanbul ve Erzurum mağazalarımız dışında açılacak yeni mağazalarımıza gönderilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.


Acil Müdahale Merkezi

Yurt içi ve yurt dışında yaşanabilecek afetlere hızlı ve yerinde müdahale edilmesi amacıyla kurulması planlanan Acil Müdahale Merkezi , 2.000 m² kapalı alanda hizmet verecektir. Afet Bölgesinde Çadır Kent kurabilme kapasitesine de sahip olacak Acil Müdahale Merkezimiz, Bölge için bir ilk olma özelliği taşıyacaktır. 


Çok Amaçlı Konferans – Kongre Salonu

Ulusal ve Uluslar arası seminer ve Kongrelere ev sahipliği yapacak düzeyde olması planlanan Kongre Salonumuz 2.000 adet koltuk kapasitesine sahip olacaktır.


Sosyal Alanlar ( Okuma Salonu , Spor Alanı , Havuz )

Sürekli ve süreli eğitim gören öğrencilerimizin Sosyal Aktivite yapmalarına olanak sağlayacak olan Sosyal Alanlarımızın bünyesinde ; Okuma Salonlarımız , Havuz , Hobi Odaları ve Halı Saha hizmet verecektir.


Ehli Sünnet Kütüphanesi

İslami İlimlerin her alanında eserlerin yer alacağı kütüphanemizden öğrencilerimizin yanı sıra Bölge halkımızda istifa edebileceklerdir.


Kaynak: TRT, Vuslat Derneği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.