Türkçe, AB'nin Resmi Dilleri Arasına Girdi.BM'nin 6 resmi dili (Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça, İspanyolca) arasında olmayan ve bir eksiklik olarak hissettiğimiz, Türkçe'nin tanınırlığı bahsine dair bir gelişme yaşandı. 

Türkçe, beklemediğimiz kurum tarafından, AB tarafından 25. resmi dil olarak kabul edildi. Ayrıca teklifi kabul ettiren kişi de şaşırtıcı: Güney Kıbrıs lideri Anastasiades.

Garip bir süreç olsa da Türkçe'miz için fevkalade önemli bir hadisedir. Siyaseten birbirine zıt bir devlet yapılanmasının, anlaşma gereğince de olsa Türkçe'ye güzel bir imkan tanıdığını görüyoruz. 

İlk defa 2016'nın Ocak ayında gündeme getirilmişti. (ilgili haber) Ancak alelade bir iddia olarak görülüyordu. Ancak nisan itibariyle adımlar atılmış, iş somutlaşmış, Rum Lider Anastasiades'in çabalarıyla Türkçe AB'nin resmi dilleri arasına girmiş. 

Türkçe için güzel bir gün!

Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nicos Anastasiades'in Hollandalı AB Dönem Başkanı'na Akdeniz Adası'nda yapılan yeniden birleşme anlaşmasına uyumu desteklemek için Türkçeyi Avrupa Birliği'ndeki 24 resmi diline ekleme girişimine milletvekillerinin 133'e karşı 375 evet oyu verdikleri kaydedildi. Kaynak: http://www.timeturk.com/turkce-ab-de-resmi-dil-oldu/haber-140208

19.04.2016 tarihli ek açıklama:

Türkçe'nin çalışma dili olmasından itibaren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde ilk defa bir Türk başbakanın Genel Kurul'a Türkçe hitap edeceğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, 2010'da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi başkanlığı yaptığı konseye tekrar gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
Kaynak: http://www.ensonhaber.com/basbakan-davutoglu-strazburgda-2016-04-19.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.