Kültür Sanat Platformu - Kültürelf

 

2

Manuş Baba

 

Bilirsiniz, en son kültürelf’de Mabel Matiz‘i ele almıştım. -kısa da olsa- Onun haricinde müzik kategorisinde neredeyse başka bir yazım olmadı. Sağolsun Rahime, tüm ağırlığı üstlenerek epey bir müzik dosyası oluşturdu ve bu dosyadaki isimlerin kalitesi ortadadır.

Bugün ikinci isimle karşınızdayım. Manuş Baba. Garip isimli ağabeyleri hep sevmişimdir. Mabel’i de sevmiştim. Onu yazdığım zamanlarda bu denli bir bilinirliği yoktu. Dinleme imkanı olan sayılı isimlerden biriydik. O yüzden o yazı tatlı bir anı olarak bir köşede durur. Şimdi Manuş Baba’yla karşınızdayım.

Evvela “Manuş” isminin hikayesini bir duyalım:

…köyde birçok kişinin adı aynı ya da benzer duyumsamaya sahip olduğu için, isimlerde kısaltmalar ve lakaplar kullanılırdı. Anneannem sağ olsun, benimki de Manuş kaldı. Az bağırttırmadım kadını! Manuş hikayesinin mevzusu bu.

Avrupa çingeneleri arasında bulunan manuşlar var bir de. İnsan anlamına geliyor. Sevgili Jan Yoors’un Çingeneler isimli kitabında da küçük güzel çocuk manasında kullanılmıştır. Her türlü gideri var yani. Baba’ya gelince… Baba figürü bizim ailede önemli olmuştur hep. Bir adam var. Her yaz giderdi uzak kentlere. 5-6 ay kış gelene kadar onu beklerdik. Yağmurlar sertleşince çıkıp gelirdi. Elinde çalıştığı sahillere vuran, yalnız bırakılmış kamyonlar, bebekler, arabalar ile gelirdi.

via: http://www.gazetebilkent.com/2015/05/12/roportaj-manus-baba/

Evet, nev-i şahsına münhasır bir isim ve aynı münhasırlıkta bir müzik tarzına sahip. Manuş Baba, kendisine deneysel müziği düstur edinmiş. Türlü sanatçıların şarkılarını kendi tarzıyla coverlıyor. Bunun dışında hikayesi olan bir isim. Popüler kültüre cephe almış, hitliğin peşinde koşmayan, ancak gerçek müzik dinleyicilerinin kalbindeki toplistlerde barınan bir isim. Gerçek sanatçının karıdır elbet! Ayrıca sanatı öncelikli gören, seslendirdiği her parçaya özgün bir armoni katan bir sanatçımız.

Bence müziklerine kulak verelim. Hak vereceksiniz:

Bırak Seveyim Rahat Edeyim
Evlerinin Önü Yonca
Sevda
Geceler Kara Tren
İstanbul
Gitme
Sevda
Bırak Seveyim Rahat EdeyimEvlerinin önü YoncaManuş Baba hakkındaManuş baba kimdirManuş baba wiki

Erdi Demir • 15 Ekim 2016


Previous Post

Next Post

Comments

  1. Akif B. 29 Ekim 2016 - 03:55 Reply

    Bize de dinlemek düşer 🙂 Bu güzelliğe vesile olduğunuz için teşekkür ediyorum.

  2. Merve Özkara 13 Şubat 2017 - 23:27 Reply

    Buraya Mark Eliyahu’yu araştırmak için girdim. Manuş Baba’ya bağımlı bir şekilde geri çıktım. Harika bir site. Tebrik ediyor ve başka yazılarını da heyecenla bekliyorum 😊💕

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *