Wikipedia'nin kapanması Youtube kadar kırmadı.

Wikipedia 29.04.2017 tarihi itibariyle Türkiye'den erişime kapatıldı. [Görsel 1] Kapatılma sebebi ise Türkiye Cumhuriyeti'ni, teröre destek olmakla suçlayan kimi içerikler tespit edilmiş ve TİB'in bu içerikleri kaldırmak için yaptığı hamleler de karşılıksız kalmış. Son  çözüm olarak siteyi erişime engellemekte bulmuşlar. Haklı bir kapatma gerekçesi... Ancak bence ilginç nokta kapanması değil. İlginç nokta; kapandığını duyan, bilen çok az sayıda insanın olması. Bu ilgisizliği, ilk olarak Wikipedia'nin aktif kullanıcıları olmamamıza yoruyorum. İkincisi de son dönemde haber organlarının konu "sansür" olunca üzerine gitmekten korkuyor oluşuna yoruyorum.  Hal böyleyken haberdar olamayan kullanıcılar söz konusu.

Ancak konu gır-gır, şamata olunca işler değişiyor. Youtube Türkiye'de bir çok kez kapatıldı. İlk resmi kapatılışları  Mart 2007 ve Ocak 2008 tarihleriydi. O zaman büyük bir kamuoyu baskısı vardı. Eylemler, sayfa sayfa haberler söz konusuydu. İnsanlar, sanki tüm interneti elinden alınmışçasına can hıraş kampanyalar yapıyordu. Açıkçası bu kampanyaların yüzde birini Wikipedia için göremiyoruz. Sanırım ki konu "Enformasyon", "Bilgi", "Araştırma" olunca insanlar alakadar olmuyor. Ancak konu: "Goy-goy", "Gırgır", "Şamata" olunca bütün kamuoyu ilgi, alaka duyuyor.

Velhasıl-ı kelam: Wikipedia bizim neyimize..

Görsel 1:
2 yorum:

  1. İşe yarar tek ansiklopedi oydu artık yok kapatanları llah bildiği gibi yapsın sebep terörmüş istediğin içeri değiştirebiliyorsun bence mazeret terör

    YanıtlaSil
  2. Mustafa bey, kızgınlığınızı anlıyorum. Yerli projelerimize odaklanmadıkça ve bunları global vizyonla geliştirmedikçe, sürekli bu tür sorunlar yaşayacağız.

    YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.