Youtuberlık, Storyteller ve ve Barış Özcan

Türkiye'de yayın hayatı yılan hikayesine dönüşmüş, açılıp, açılıp kapanmış; bir neslin modern radyosu, çocuklarımız ilk medyatikleşmeye başladığı mecra, ben büyüyünce "yutubır olacağım" fikrini edindikleri yer. Youtube.

"Youtuberlık" kavramını, çocuklar nezdinde ele aldığım bir yazıyı kısaca alıntılamak istiyorum: 
bir öğretmen olmam sebebiyle, çocukların iç dünyalarını gözlemleyebilme imkanına sahibim. özellikle, 9-14 yaş grubu arası çocukların, internet aracılığıyla medyatik olabilme arzularına sıklıkla şahitlik ettim. evvela internet geneline sirayet eden bu 'medyatik' tutum, daha özelde ‘youtube’ platformunda etkisini göstermekte ve buna da youtuber'lık denmekte. "vlogger", "blogger" gibi kavramlara eski internet kullanıcıları hakimdir. "youtuberlık" ise bunlara paralel bir anlayış izleyen, youtube.com platformu özelinde yenice oluşmuş bir kavram. tamamı için
Storyteller ise Türkçe tabiriyle: "Hikaye anlatıcısı" demek. Bu bizim edebi anlamdaki öykü anlatıcılığına, meddahlığa biraz benzese de buradaki hikayeden kasıt kurmaca olmayan, gerçeklik içeren, püf noktalarından tutun başarı hikayelerine kadar ele alınan "bilgilendirici" bir anlatımdır. Yani çağdaş bir anlatıcılık.... 

Dünyada bilinirliği olan bir kavram olsa da Türkiye'de örnekleri oldukça sınırlı. Ancak bu sınırlılığa rağmen, Türkiye bu işi dünya standardında yapan, yıllardır takibinde olduğum bir isim var. Barış Özcan.Kendi ismiyle yayın yaptığı "Barış Özcan" isimli kanaldan tüm teferruatlı bilgiyi edinebilirsiniz ama benim tanıdığım, bildiğim kadarıyla bahsedeyim.

Barış Özcan'ı 7,8 sene öncesinden hatırlıyorum. Dünyada sosyal medya denilen kavramın ilk örneklerinin çıktığı zamanlardı. Ben lise öğrencisiydim. Friendfeed adında, Türkiye'de bilişime, teknolojiye ilgi-alaka duyan tüm kişilerin yer edindiği bir platform ortaya çıkmıştı. Ben de o platformdan hatırlıyorum Barış Özcan'ı. Fikirleriyle, çalışmalarıyla dikkatle takip ettiğim, başarılı bir kişilikti. Onu yıllar sonra Youtube üzerinde görünce heyecanlandığımı söylemek isterim. 


Kanalı, bir senede hızlı bir ivmeyle 500 K aboneye ulaştı, videolarının yüz binlerce kere görüntülendi, hatta Youtube Global'in dünyanın 12 değişim elçisinden biri olarak seçildi. Artık popüler bir insan.

Ayrıca kendisi bir hukukçu olmasına rağmen abak.us isminde bir ajansın da başkanı. Sufi isminde dünya tatlısı bir oğlu, Devlet Şah isminde yine friendfeed'ten hatırladığım bir eşi var. Aslında ekipçe kıymetli, değerli bir görüntüleri var. Bu kaliteli görüntü de işte bir Youtube başarısını ortaya çıkarıyor. Çünkü evlerinde müthiş bir sinerjinin oluştuğuna eminim.

Barış Özcan'ın videolarını her pazar günü takip ettiğim gibi, öğrencilerimle de paylaşıyorum. Mesela:

Zinciri Kırma ve Mükemmel Olmak İçin Kahverengi şekeri yemeyin gibi gerçekten nokta atışı tespitleri ve anlatımları mevcut. Örnek aldığım, öykündüğüm kendim için bir çıta kabul ettiğim şahsiyettir.

Tanışmasanız üzülürdüm.

1 yorum:

  1. Bir süredir takip etmiyordum. Arada bir Devletşah'ın instegram hesabına bakıyorum.

    YanıtlaSil

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.