Rock'n Roll - Guillaume Canet


Guillame Canet ve Marion Cotillard ikilisi  Jeux d’enfants (Cesaretin Var mı Aşka?) filmindeki uyumları ile başarılı bir filme imza atmışlardı.Şimdilerde ise Rock'n Roll filminde  seyircisiyle buluşuyor. Canet ve Cotillard  bu kez yer aldıkları Fransız komedi türü olan Rock'n Roll filmi gördüğümüz şaşırtıcı aile temasıyla bireysel hayatlarını seyirciye açarak güldürüyor. Filmi genel hatlarıyla inceleyecek olursak  üç ana bölüme ayırmamız mümkün; bunlardan ilki Canet karakterinin genç ve güzel partneri Camille ile aynı film projesinde çalışması ikinci kısmı Canet'in ilgisini çeken Camille'nin imajını beğenmemesi, üçüncü kısım ise yeni dünyaya ayak uyduran bir adam olarak karsımıza çıkan Canet. Filmi bu ana başlıklarıyla çözümlersek bize oldukça iyi bir sıralama sunuyor.

Sakin, nezih bir insan olarak yaşamlarını sürdüren Canet ve  eşi Cotillard standar bir yasama sahiptir. Film, Canet'in evine tam zamanında gelen iyi bir aile babası profilinde ilerler. Bir taraftan eşi Cotillard, kariyeri için önemli olan Xavier Dolan filmi için aksan çalışmaları yapar. Canet ise rol aldığı film projesi için çalışmalarına devam eder. Aslında buraya kadar her şey normal ancak bir gün Canet'in rol arkadaşı Camille'den duydukları ile filmin seyri değişir.  Canet, genç ve güzel bulduğu Camilleden kendisinin  imajını ve hayat tarzını beğenmediğini biraz "rock'n roll" olması gerektiğini duymasıyla hayal kırıklığına uğrar. 43 yaşında olan Canet orta yaş krizine girer ve  kendisini hasta hissetmeye baslar, değişen hayatta kendisini  bir hayli geri kalmış hisseder bu düşünceyi ise onunla dalga geçen Camille hatırlatır. Filmin gelişme kısmında Canet'in hayatını nasıl "rock'n roll" insanına dönüştüğünü ve ona göre gerçekçi bize göre komik ve gereksiz olan  kazanımlarını görüyoruz. Canet'in bu denli değişim göstermesi kendisi için bir olumlamadır. Artık hastalıktan şikayet etmez ve bu değişimi eşine ve çalışma arkadaşlarına kabul ettirmeye çalışır. Eşi Cotillard bu değişimden oldukça rahatsız olmasına rağmen Canet'in değişimlerini bir süre sonra kabul görmeye başlar. Aslında filmin en önemli noktası budur. "Kabul görmek" günümüz popülerlik algısıyla yakından ilgilenenler için ince bir dokunuş. Film bir süre sonra gerçeklikten sıyrılıp izleyiciyi Hollywood'a doğru götürse de aslında kozmik gerçeğin altını çiziyor.Bunu abartarak yapmayı da ihmal etmiyor. 

Popüler toplum kültürüne genel hatlarıyla değinen yönetmen izleyici sıkmamış bir nevi seyirciyi düşündürecek ögelerle filme güldürü katmıştır. Özellikle Canet'in bileğine barkot dövmesi yaptırması mesajın altını doldurmuştur... Aniden gelen bir telefonla hayata bakışını değişen Canet'in eşi Cotillard  Canet'e hak verir. Kendisi yaşlı bulunduğu için çok çalıştığı rolü başkasına verilir. Kabul görmek için çağın sesine kulak veren bir karakterin yaşamından kesitler sunan Rock'n Roll'da Canet'in eşi Cotillard'ın bu değişime karşı gelmesini normal karşılamaya başlamışken filmin sonlarına doğru o da değişimiyle karsımıza çıkıyor.Var olan düzende ayakta durabilmek için yönetmen acı gerçeği komediye bulayarak izleyiciye sunmuş. Aslında kabul; kişilere karşı değil var olan düzende!

Hilal ATASERT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.