Halkbank’tan Kültür ve Yaşam’a Dair...

“Kültür” ve” sanat” denilince ne kadar heyecanlandığımızı, ne kadar üzerine düştüğümüzü okurlarımız iyi bilir. Dile kolay 6 yıldır, Türk kültür ve sanatının; görünmeyen, fark edilmeyen birçok noktasına temasımız oldu. Sağ olsun okurlarımız da teveccüh gösterdiler ki bu halkalara yenilerini katabiliyoruz.

Yaşantının, yaşayışın, algılayışın ve bunları üst perdede birleştiren “kültür” kavramının yeni baştan ele alındığı dönemlerden geçiyoruz. Türkiye’nin çehresi değiştikçe kültürü ve sanatı da kendini bu süreçte yeni baştan ele almaya başladı. Özünü binlerce yıllık sosyolojisinden alan ve bunu kültürle taçlandıran bu dev yolculukta, 21. yüzyılın dijitalleşme yolundaki motivasyonunu da arkamıza alarak doğru ve tutarlı sentezler ortaya koymaya başladık. Onlardan bir tanesi olan, yeni keşfettiğim kültür ve yaşam için elini taşın altına koymuş; Halkbank, Kültür ve Yaşam’dan söz edeceğim. Çünkü hissettiğimiz kültür ve sanat aşkını yepyeni mecralarda da keşfetmeye başladık. Halkbank’ın destekleyicisi ve yürütücüsü olduğu; kültür ve yaşamın nabzını tutan, yeni girişim “Halkbank - Kültür ve Yaşam” onlardan bir tanesi ve belki de açık konuşalım, ender girişimlerden bir tanesi.        

Cumhuriyetin ilk atılım yıllarında; Türk ekonomisini koruma ve kalkındırma refleksiyle kurulan Halkbank, aradan geçen 79 seneyle birlikte, ilk yürüyüşüne tanık olduğu bu ülkenin bugün itibariyle koşuşuna da tanık olmayı istemekte ve ellerindeki kaynakla bu yürüyüşün ritimlerini, renklerini daha da güzelleştirmeye çalışmakta. Ben de bu gayretleri, hevesle takip ediyor, sizlerle paylaşmaktan mutlu oluyorum.

Halkbank Kültür ve Yaşam'da neler var?

İlk parantezi ara yüzüne ve kullanım kolaylığına açarak birkaç açıdan ele almak isterim.

        
Her zaman kültürelf için gıpta ettiğimiz ancak başarmakta zorlandığımız şeylerden bir tanesi okur-dostu ara yüz tasarlayabilmekti. Halkbank Kültür ve Yaşam’ın internet sitesinde; minimalist, interaktif ve işlevsel bir görüntü hâkim. Ne istediğini bilen okurlar için gayet yeterli. Ayrıca telefonla yahut tabletle görüntülediğinizde, son dönemlerde literatüre yeni girmiş “responsive tasarım” özelliğiyle site görselliğini ve hızını kaybetmeden görüntülenebiliyor.

İçerik yönüyle de ara yüzün hakkını veren bir görüntü hâkim. Ne anlattıklarını ve okurların ne istediğini çok iyi biliyorlar. Okuru boğmaktan uzak, temiz ve akıcı bir üslup hâkim. Açıkçası Türk dilinin onurunu, gururunu korumak, kollamak kültür-sanat adına atılabilecek en ilk ve en büyük adımdır. Dil her şeydir.

Sitedeki içerikleri okurken ilgimi çeken birçok başlık oldu ancak görmenizden mutlu olacağım bazı yazıları sizlerle de paylaşmak isterim:


Geleneksel Motifleriyle Büyüleyen 10 Türk Halısı
Halı ve halı dokumacılığı Türk kültürünün önemli değerlerinden biridir. Tarihinin her aşamasında gerek motiflerinin zenginliği gerek maharet isteyen incecik dokuma yöntemleri sayesinde Türk halıları tüm dünyayı kendine hayran bırakmıştır. İşte karşınızda birbirinden güzel 10 Türk halısı ve Türk halı dokumacılığının tarihi… Devamını okumak için tıklayın.Güzel Dilimizin Kulağımıza Nadiren Çalınan 10 Kelimesi
8500 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen Türkçe, tarih boyunca birçok farklı coğrafya ve medeniyette konuşulduğu için çok büyük bir kelime zenginliğine sahiptir. Hem Doğu hem de Batı dillerinden beslenen dilimizde, gündelik kullanımda sık sık karşımıza çıkmayan birçok nadide kelime bulunur. Halkbank Kültür Yaşam’ın dev hizmetlerinden biri daha, güzel dilimizin kulağımıza nadiren çalınan 10 kelimesini bir araya getirdik.” Devamını okumak için tıklayın.


Türkiye'nin Dört Bir Yanından Sokak Lezzetleri
Yabancı ülke mutfaklarının fast food seçenekleri varsa bizim de mis gibi sokak yemeklerimiz, atıştırmalıklarımız var. Öyle ki her biri bu toprakların kültürünün bir uzantısı olan bu yiyecekler zaman zaman tam teşekküllü bir sofranın yerini bile başarıyla doldurabilirler. Türk mutfağının sunduğu tüm sokak lezzetlerini tek bir listeye sığdırmak mümkün olmasa da ilk adımı attık ve 10 maddelik sokak lezzetleri listemiz ile huzurlarınızdayız.” Devamını okumak için tıklayın.


Liste uzuyor, gidiyor. İlerleyen günlerde adını sıkça duyacağımız bu kültür-yaşam platformunun ilk adımlarını görmek mutluluk verici. Umuyoruz ki Kültürelf olarak besleneceğimiz güçlü bir kaynak olma yolunda hızla ilerlerler. Çünkü kültür-sanat boşluğunun acilen kapatılmasına ihtiyaç var. Halkbank’ın bizlere hediye ettiği Halkbank Kültür ve Yaşam’ın tüm Türk okurlarına hayırlı olmasını umuyorum. 

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.