Bosna-Sancak Kültür Günleri 2017 İstanbul’da!


Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Bosna-Sancak Kültür Günleri'nin programını duyurmaktan mutluluk duyar. 14 Ekim tarihinde başlayacak olan "Kültür Günleri 2017" Pera Müzesi, Cemal Reşit Rey Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Türkiye Yazarlar Vakfı ve Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde sunulacak olan etkinliklerden oluşuyor. 

Bosna kültür, dil, sanat ve folklorik değerlerini korumak, yaşatmak; Türkiye ile başta Bosna Hersek/ Sancak ve diğer Balkan halkları arasındaki dostluk, sevgi ve işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı tarafından organize edilen etkinlikler kapsamında Bosna kültürü; sineması, müziği, edebiyatı ve fotoğraf sanatı ile temsil edilecek. 

Pera Müzesi ev sahipliğinde gerçekleşecek olan “Bosna Ezgileri” başlıklı film programı, farklı müzik türleri ve müzikle kurulan ilişkiler üzerinden Bosna’ya bakan 7 filme ev sahipliği yapıyor. Program kapsamında, hip-hop, rock gibi müzik türlerinin yanı sıra Balkan Blues’u olarak da adlandırılan Sevdalinka müziği ve hatta Türk menşeili olduğunu düşündüğümüz “Üsküdar’a gider iken” şarkısı hakkında çekilen bir film de gösterilecek. İstanbul’da bir restoranda duyduğu şarkının peşine düşen Adela Peeva’nın Balkanlara yolculuğu, gittiği her ülkede gururla sahiplenilen bu melodinin üzüntü, neşe ve sürprizlerle dolu hikayesini anlatıyor. Bu yıl Saraybosna Film Festivali’ne de davet alan Sali Salija’nın “Sevdalinka” isimli filmi ise, bizi bu müziğin icracıları ile tanıştırıyor, ve hikayelere ortak ediyor. Pek çok festivalden ödüllerle dönen Gianluca Loffredo’nun “No Smoking in Sarajevo” filmi Ex-Yugoslav - Bosnalı grup “Zabranjeno pusenje” yani “Sigara içmek yasak” isimli efsanevi rock grubunun, az bilinen arşiv görüntülerini içeriyor. “Sevdah” filmi ise bizi, ortak arkadaşları Farah’ın ölümüyle yan yana gelen müzisyen Damir ve yönetmen Marina’nın anılar ve keşiflerle dolu müzikal yolcuğuna konuk ediyor. Filmin başrol oyuncusu müzisyen Damir İmamovic, 20 Ekim Cuma günü, Pera Müzesi’nde gerçekleşecek olan bir dinletiyle sevenleriyle buluşurken, 21 Ekim’de, “Sevdah” filminin gösterimi  ardından, Balkan Müziği araştırmacısı, ünlü müzisyen Muammer Ketencoğlu ile söyleşecek. 

Kültür Haftası kapsamında yer alacak etkinliklerden biri de Bosna ve Hersek’i yedi yıl boyunca boydan boya dolaşarak olağanüstü fotoğraflar çeken ve ‘Sevginin Gözleriyle:Bosna-Hersek’ isimli fotomonografiye imza atan Samir Sinanovic’in sergisi ve kitap lansmanı olacak. BSA Vakfı’nın ilk kurumsal yayını olacak monografi, Bosna’nın coğrafyası, kültür ve tarihi hakkında değerli bilgiler sunan metinlerin yanı sıra, sanatçının Una, Vrbas, Bosna, Drina ve Neretva nehirleri ve etrafında çektiği eşsiz fotoğraflardan oluşuyor. 448 sayfalık bu kapsamlı ve eşsiz monografi, sanatçının yıllara yayılan uzun çalışmasının ürünü. Sanatçı, kitabının, ülkesinin coğrafyası ve değerlerine ilişkin yenilik yaratan bir  eser olduğunu iletiyor. Ve kendimiz, geçmişimiz, geleneklerimiz, kültürümüz, kültürel/tarihsel ve doğal mirasımız hakkında üretilen bu türden eserlerin sayısının artması gerektiğini iletiyor. Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde gerçekleşecek olan sergide, sanatçının foto-monografisinde yer alan eserlerden bir seçki, 14-29 Ekim tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. 

Programın edebiyat ayağına bu yıl, Balkanların en önemli şair, yazar ve senaristlerinden biri olan Abdullah Sidran konuk olacak. Emir Kusturica’nın "Dolly Bell'i Hatırlıyor Musun" ve "Babam İş Gezisinde" filmlerinin yanı sıra ülkemizde de gösterime giren Ademir Kenović’in ”Kusursuz Çember” isimli filminin senaryosunu yazan Sidran, 1970’li yıllarda yazdığı şiirleriyle dünya çapında tanınmaya başladı. Sahbaza, Kemik ve Et, Saraybosna Tabutu kitapları Almanca, Fransızca, İtalyanca başta olmak üzere pek çok farklı dile çevrildi. Sidran, 24 Ekim Salı günü, Türkiye Yazarlar Vakfı’nda düzenlenecek söyleşiye konuk olacak ve okuyucularıyla buluşacaktır.

Melankolik Balkan halk müziği "Sevdalinka" ların en güçlü yorumcularından biri olan Amira Medunjanin, 28 Ekim Cumartesi günü 20:00’da, CRR Konser salonuna konuk oluyor. Sadece berrak ve duygusal sesi ile değil aynı zamanda, kadim bir müzik türünü deneysellikle harmanladığı için ünü Bosna sınırlarını aşan müzisyen, beş kişilik grubu ile İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Balkanların en sevilen gruplarından Mostar Sevdah Union ile müzik yaşamına başlayan Medunjanin, caz piyanisti ve yapımcı Bojan Z ile kendi sınırlarının ötesine çıktı. Son albümü “Damar” da Balkan sevdah müziğini, en derin, güçlü ve tutkulu örneklerinden birini verdi. Medunjanin ile birlikte Ante Gelo, Zevonimir Sestak,  Emin Esen, Ufuk Kaan İçli’nin olağandışı bir müzikal deneyim sunacakları
konserin İstanbul'un müzik atmosferine farklı bir nefes üfleyeceğini düşünmekteyiz. 

Bosna Kültür Günleri 2017; BSA Vakfı öncülüğünde, Bosna Sancak Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin proje ortaklığında Polin Waterparks sponsorluğu ve Pera Müzesi, CRR Konser Salonu, Türkiye Yazarlar Vakfı, Akbank Sanat ve Marmara Üniversitesi işbirliğinde, 14 Ekim tarihinde başlayacaktır. 

Ayrıntılı Bilgi için: +90 532 503 93 93

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.