Ayla Filmi - İncelemeEpeydir sinemaya gitmiyordum. Kişisel bir boykot uyguluyordum beyaz perdeye. Kalitesiz, niteliksiz filmlerin arttığı şu günlerde kendimce film sektörünü terbiye ediyordum. Bu film izleme boykotumu Ayla filmiyle sonlandırdım. Sondan söyleyeceğimi baştan söyleyeyim.

İyi ki güzel filmler var!

Yönetmenliğini Can Ulkay, Senaryosunu ise Yiğit Güralp'ın hazırladığı Ayla filmi; 1950, Kore savaşındaki gerçek bir olayı ele alıyor. Türk ve Güney Kore ortak yapımı bu film, Bir Türk subayının, savaşta annesini kaybeden Ayla'ya olan şefkatini ve bağlılığını ele alıyor. 

Ayla filminin oyuncu kadrosu ise oldukça zengin:  Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Ali Atay, Taner Birsel, Lee Kyung-Jin, Kim Seol, Mehmet Esen ve Murat Yıldırım

Türk sinemasında kültleşmiş, dünya klasik film tarihine girecek çok az yapım vardır. Örnekler bir elin parmağını geçmez. İşte böyle bir eksikliğe ilaç gibi gelecek bir film olmuş. Çünkü bu film, bırakın Türkiye standarlarını, dünya standartlarında bir seyir keyfi veriyor. Önümüzdeki günlerde hızla tanınmaya ve izlenmeye başlayacağına inanıyorum.

Filme dair görüşlerimi iki başlıkta ele almak istiyorum.

Olumlu tarafları: 

Sahicilik, gerçekçilik ve hislilik... Belki de gerçek bir hikaye olması bize bu duyguları yaşattı. Ancak öyle güzel hikayeler vardır ki, kötü çalışmalarla berbat edilmiştir. Bunun çok örneği mevcut. Aklıma gelen bir tanesi Cingöz Recai. O sebeple hikayenin gerçekliğine çok bağlamak istemiyorum. Doğrudan yönetim ve hikayeyi yazım kısmıyla alakalı bir durum. Çok güzel yazılmış, çok güzel kurgulanmış ve çok güzel yönetilmiş.

Çocuk oyuncuların böyle yüksek eforlu filmlere nasıl dayandığını hep merak ederim. Defelarca tekrarlanan çekimler, eklemeler, çıkarmalar, yedek çekimler vs. küçük bir çocuğun boyunu aşacak zor ve maaliyetli işler. Ancak filmimizin en tatlı karakteri Ayla (Kim Seol) işin içinden alnının akıyla çıkmış gözüküyor. Muazzam bir his kattı filme.

Artık dünyaya sunacağımız bir filmimiz var! Ayla. Evet gerçekten küresel bir yapım, devasa bir proje. Eminim ki güzel tanıtımlarla hem Kore'de hem dünyada izlenecektir. O yüzden herkes Ayla filmine giderek bu gayreti desteklemeli.

Koca koca adamları sinema salonunda hüngür hüngür ağlattığı için de yapımcılara ayrıca teşekkür ederim. Yüreği taşlaşmış, merhameti silinmiş nice insana güzel hisler yaşattı. Kaybolan bazı şeyleri geri hatırlattı. Olağan üstü bir duygu haliydi. 

Olumlu yönleri saymakla bitirilemez. Oyunculuklar, müzikler, replikler... Herşeyi muazzam. Geri kalan kısmı sinema editörlerine paslıyorum. Ne desek eksik kalacaktır çünkü.

Olumsuz tarafları:

Aslında buraya herhangi bir madde eklemek üzücü olur ancak tek bir noktayı eklemek istiyorum. Bu güzel ve kaliteli hikayeyi, biz 2 saat değil, 4 saat izleriz. Bunda sıkıntı yok. Ancak 20 dk. lık diziler çeken elin Amerikalısını, 2 saat 5 dk. sinema koltuğunda tutmayı başarabilir miyiz? Bilmiyorum.

Benim bu filme puanım 10/10

Ayla filmini izle-meyen kalmaması umuduyla. İyi seyirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.