Nuri Battal "I am Bleeding" Sergisi“I am Bleeding” Resim Sergisi
14 Kasım – 9 Aralık 2017


Galeri/Miz,  14 Kasım – 9 Aralık 2017 tarihleri arasında Ressam Nuri Battal’ın “I am Bleeding” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Suat Hayri Küçük’ün anlatımıyla:
Kanamak, Kanmamanın Kefaretidir
Dil bedene sesle bağlanır; uçlarda incelir dil. Peki ya dil bedenden koparak kendi merkezine kıvrıldığında ne olur? Dilin bedenden kopuşu olaydır ve bu olay oluşun imgesi kanamaktır. Ve fakat kanayan nedir; dil mi, beden mi? Başka bir deyişle, kanamanın bir dili ve bedeni var mıdır? Varsa bunun sesi veya imgesi bir sanat nesnesine nasıl dönüşür? “Kanıyorum”da göreceğiniz resimlerde beliren kopuşlar ve yiten tutunmalar resme öncül olan paradigmayı mırıldanıyor. Bu soyut resimler, öncesindeki bir algının maddileşmesi olarak zuhur etmiş. Kıvrılan akışlar, kanamanın her anında kendi rengini salgılayarak kaynağındaki bedeni varoluşu çınlıyor. Açılan kıvrımlar ve boyanın kazınması, pürüzsüz bir dünyanın mekân kavrayışına reddiye olarak bir kalkışma ve arayışın nesnesini ifşa ediyor. Reddiye, arayışın resmedilmesine dönüşerek mahremiyetin öznelliğini bir leke ve iz olarak serimliyor.
Düşünce varlıktan kaçamaz (hiçliği düşünürken de); ve/fakat sanatta düşünceye indirgenemez olan şey, varlığın ufkunu eşik kılmasıdır... Nuri Battal resimlerinde şeyler sanat ile felsefe arasında bir yerde durmaktadır. Herhangi bir şeyin imgesi ile kavramı aynı anda alımlandığında bütün şeyler dillenir... Bu resimlerde dil, etin kırbacıdır; yazı, şaklayan tendir...

Sergi 9 Aralık 2017 tarihine kadar Galeri Miz’de izlenebilir


Nuri Battal
İstanbul’da doğan Nuri Battal’ın resim sanatına olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Orta öğretimi yıllarında katıldığı yarışmada aldığı ikincilik ödülü sanata olan yatkınlığını artırdı ve çalışmalarına yoğunluk verdi. İstanbul Üniversitesi’nde öğrenimini ve doktora programını bitirdikten sonra 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Nevada Üniversitesi’nde çalışırken College of Liberal Arts da resim plastik sanatlar dersleri aldı. Amerika’da kaldığı süre içinde resim çalışmalarına devam etti ve karma sergilere katıldı. 1995 yılında Kagawa Üniversitesi’nin daveti üzerine Japonya ‘ya giden sanatçı Kagawa Perfecture Culter Center’de üç yıl boyunca resim ve plastik sanatlar geleneksel el sanatları programına katıldı. Takamatsu City Museum of Art ve Kagawa Cultural Museum da karma sergilere katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra yurt içinde kişisel ve karma sergilere katılan sanatçı İstanbul’daki resim atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Sanatçının eserleri pek çok yerli ve yabancı özel koleksiyonda yer almaktadır.

Galeri / Miz
Çağdaş sanat için bir platform olma hedefiyle açılan Galeri / Miz, 19 Ekim 2011 tarihinde İstanbul Teşvikiye’de açıldı. Çağdaş Türk sanatının yanı sıra uluslararası sanatı da sergilemeyi mekân politikası olarak belirleyen Galeri / Miz, yerleşik sanatçılar için olduğu kadar genç sanatçılar için de bir mekân olma özelliği taşıyor. Çağdaş ve modern sanatı sergilemenin dışında alanlarında seçkin konukların katıldığı söyleşi programları ve güncel sanat konularında hazırladığı seminer programlarıyla İstanbul kültür ortamında yerini alıyor. Galeri / Miz, tüm kültür kurumlarıyla işbirliğine açık olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyor.

info@galerimiz.com

www.galerimiz.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.