Yeşim Özkan Özyurtcu'nun "Kimsesiz Mekanlar" Sergisi
Galeri Miz, bu yılki sosyal sorumluluk projesi olan TOÇEV işbirliği ile düzenlenen Yeşim Özkan Özyurtcu’nun “Kimsesiz Mekanlar” isimli sergisini 3 Nisan’da sanatseverlerin beğenisine sunuyor.


3 Nisan – 21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergide, Sanatçı Yeşim Özkan Özyurtcu’nun işleri bize ilk bakışta mekanın bir geometrik şekilden ibaret olduğunu gösterse de kullanmış olduğu sıcak renk tonları ile evler, boşluktaki çizgiler ve şekillerden çok daha fazlasını ifade eder.

Mekan, yaşamın tutsaklıklarından özgürleşmenin tek yoludur. O, değişimin, ayrımın ve biçim vermenin canlı, üretken üyesidir. Bu nedenle, mekana en derinlikli yaklaşım, onun ölü, durağan ya da devinimsiz anlayışlarını bir kenara bırakmayı gerektirir. Mekan, özünde, organik, canlı ve değişken bir şeydir. Durmaksızın atan yaşamın nabzıdır. Özyurtcu’nun işlerinin bazılarında tuvalden kopan parçalar iç mekanın eksik kısmını tamamlamasının yanı sıra, yaşayan bir organizmanın atan nabzı gibidir adeta...

Sergideki eserler renkliliği, formları, parçalanmış halleri ile kimsesiz görünümlerine rağmen, aslında çok bireyli ve kalabalık alanlardır. Sanatçının eserlerindeki yalınlık, gündelik yaşamımızın karmaşasının farkındalığını arttırmaktadır.


“Kimsesiz Mekanlar” sergisinden elde edilecek gelirin bir kısmı okumaya istekli çocukları eğitim hayatları boyunca destekleyen TOÇEV’e bağışlanacak. Sergi 21 Nisan’a kadar Galeri/Miz’de izlenebilir.

TOÇEV  Hakkında

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), okumak istemesine rağmen ailesinin maddi yetersizliği nedeniyle okuyamayan çocukların tüm tahsil hayatları boyunca okuyabilmelerini sağlamak ve onlara maddi-manevi destek olmak amacıyla 1994 yılında Ebru Uygun tarafından kuruldu. TOÇEV 24. yılında, 5 milyonu aşkın  çocuğa eğitim imkanı sağlamıştır.


Galeri/Miz

Çağdaş sanat için bir platform olma hedefiyle açılan Galeri/Miz, 19 Ekim 2011 tarihinde ilk mekânını İstanbul Teşvikiye’de açtı. Çağdaş Türk sanatının yanı sıra uluslararası sanatı da sergilemeyi mekân politikası olarak belirleyen Galeri/Miz, yerleşik sanatçılar için olduğu kadar genç sanatçılar için de bir mekân olma özelliği taşıyor. Çağdaş ve modern sanatı sergilemenin dışında alanlarında seçkin konukların katılacağı söyleşi programları ve güncel sanat konularında hazırlayacağı seminer programlarıyla İstanbul kültür ortamında yerini alıyor. Galeri/Miz, tüm kültür kurumlarıyla işbirliğine açık olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaparak içeriğe katkıda bulunabilirsiniz.